Programmør til verdensklasse whisky-site
Hejsa.Jeg har efterhånden opbygget en ganske betragtelig mængde viden om whisky og vil i den forbindelse forsøge at skabe et site, hvor whiskyverdenens kendere, nydere, producenter og forhandlere kan mødes på uformelt plan og snakke whisky. Med andre ord vil jeg gerne lave et site, som vil tiltrække en masse forskellige mennesker som har den samme interesse, nemlig whisky.
Det foreløbige design, som ikke er helt færdigt, kan ses på http://home1.stofanet.dk/braun/samlet.jpg og tankerne bag designet kan findes på http://www.eksperten.dk/spm/306984
Jeg har brug for at finde en programmør (jeg forstiller mig php og mysql, men det er ikke et krav), som er velkvalificeret og har energien til at kaste sig over sådan et projekt. Der er ingen penge i det, men skulle der komme det på et senere tidspunkt, kan vi evt. finde ud af hvordan kagen skal deles. Man behøver ikke at vide noget om whisky, men det er vigtigt at man er en dygtig programmør. Jeg forestiller mig at der måske er en ung gut eller gut-inde der har brug for et større projekt som vedkommende kan bruge til at profilere sig selv med overfor fremtidige arbejdsgivere. Jeg vil personligt "garantere" for indholdet - forstået på den måde at jeg ved en masse om emnet og kender nogle folk i whiskybranchen, som sikkert kan skabe opmærksomhed om sitet og bidrage med indhold.
De programmeringsmæssige udfordringer jeg stå over for ser ud som følger:
Loginsystem til brugerne.
Brugerne kan skrive smagsnoter til den enkelte whisky.
Brugerne skal kunne skrive artikler.
Debatforum.
Ratingsystem af smagsnoter og af artikler.
Oprettelse af brugerprofil, hvor brugerne kan se lidt om hinanden.
Whiskyordbog: Når musen holdes over et bestemt ord i teksten, skal en "ordbog" poppe op og forklare hvad ordet betyder.
Derudover skal siden bygges op over følgende emner:
Toppen:
1. Historien om whisky
2. Hvordan laver man whisky:
3. Destillerier
4. Hvordan smager man på whisky?
5. Brugernes artikler
6. Om siden (about)
Hovedsiden:
Login
Bunden:
1. Newsletter
2. Links
3. Konkurrence
4. Whiskyordbog
5. Persongalleri: Kendte folk fra whiskyverdenen
6. Events
Jeg håber at dette giver et overblik over den store (synes jeg selv) opgave der ligger foran. Har du lyst til at tage med på denne rejse ind i whiskyens verden sammen med mig hører jeg gerne fra dig. Har du yderligere forslag til indhold på siden hører jeg også gerne fra dig. Har du uddybende spørgsmål, så bare fyr løs (o:
Jeg håber at der er en af jer der har mod på opgaven.
Hygge
Peter Braun/FCS
