Avatar billede anhansen Nybegynder
27. november 2003 - 08:20 Der er 2 kommentarer og
1 løsning

Knap knyttet til tekstfelt.

Hej.

Lige et hurtigt spørgsmål.. Jeg har to x to tekstfelter med knap. (se www.mediainformation.dk) Når jeg trykker på enter, uanset hvor jeg er på siden trigger den "login" knappen.
Jeg vil gerne ha sådan at hvis jeg/brugeren har brugt dropdownmenuen under søg, eller skrevet i tekstfeltet i søg, så er det den knap der skal benyttes ved tryk på enter..

Hvordan gør man det bedst?
Avatar billede vraa Nybegynder
27. november 2003 - 13:16 #1
ved at oprette flere form elementer på din aspx side. Hele dei site er garanteret bygget ind i den samme form.
Prøv og tjekke hvor mange gange der er disse "<form></form>" tags i koden
Avatar billede anhansen Nybegynder
28. november 2003 - 13:10 #2
ok... men kan man godt "neste" forms... Jeg må kun ha en <form runat="server"> jo...
Men hvis man må neste dem er det jo ikke noget problem...
Avatar billede anhansen Nybegynder
02. december 2003 - 08:48 #3
Har fundet en anden løsning..
Se : http://www.eksperten.dk/spm/434538
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester