Avatar billede a.and Nybegynder
29. november 2003 - 17:01 Der er 19 kommentarer og
2 løsninger

Er det muligt at beskytte en enkelt mappe med password

SOm der står i overskriften er det så muligt at beskytte en enkelt mappe med password...

På forhånd tak..
Avatar billede nmh Nybegynder
29. november 2003 - 17:07 #1
Hvilken windows version kører du med?
Hvis du køre med win 2k eller win xp, er det en let sag.
Højreklik på mappen og vælg sikkerhed.
Så kan du sørge for at kun udvalgte brugere kan åbne mappen.
Avatar billede nmh Nybegynder
29. november 2003 - 17:11 #2
Det kræver, at disken, hvor mappen ligger, er ntfs-formateret og det skal være win xp pro eller win 2000.
Du skal evt. sætte win xp  til at vise fanebladet sikkerhed, når du højreklikker på en mappe.
Vælg denne computer,vælg funktioner, vælg vis og fjern så checkmærket ved brug enkel fildeling. Det skal gælde for alle mapper.
Avatar billede Hitman Praktikant
01. december 2003 - 00:49 #3
Yep, det er ikke noget problem :O)

Programmet hedder appstraka, og du kan hente det her >> http://www.pcworld.com/downloads/file_download/0,fid,7455,fileidx,1,00.asp
Det koster ikke noget, og du kan sætte adgangskode på de mapper som du har lyst til.
hehe, det bedste er at du kan skjule programmet, så det er kun dig der ved at du har det installeret, og det fylder ikke en skid.

Det kan også overvåge din computer, og tage billeder af din skærm.
Hvis nu at du har en kæreste og du gerne vil se hvad hun laver mens du ikke er hjemme, så kan du få programmet til at tage screen shots uden at hun ved de blive taget...hehe
Nå, men det er bare lidt af hvad det kan.

Håber du kan bruge det :O)

Mvh
xxxHitmanxxx
Avatar billede zipper20 Nybegynder
01. december 2003 - 08:40 #4
Du kan også bruge FolderGuard... den har jeg brugt tidligere... den virker efter hensigten må man sige...
Avatar billede nmh Nybegynder
01. december 2003 - 09:22 #5
Hvis du bruger win xp pro eller win 2k, så bør du ikke benytte speciel software for at beskytte mapper, men blot bruge den indbyggede sikkerhed. Hvis det er win me eller win 9X, er du nødt til at benytte specielle programmer, som xxxhitmanxxx og zipper20 forslår, når du vil sikre beskytte dine mapper.
Avatar billede Hitman Praktikant
15. december 2003 - 23:13 #6
nmh >> mht hvis han bruger xp, og hvis nu at der kun er 1 konto på computeren. Så kan han jo ikke beskytte en mappe ved at (højreklikke og vælge sikkerhed osv....) Hvis han bruger fx Appstraka, så kan han bruge det uanset hvor mange brugere der er på computeren.

Desuden, du siger at han ikke bør bruge special programmer, hvis han bruger xp pro eller win 2k.....øhhh hvorfor bør han ikke det ??

Mvh
xxxHitmanxxx
Avatar billede nmh Nybegynder
16. december 2003 - 08:57 #7
xxxHitmanxxx>>
win 2k eller xp: Det spiller ingen rolle om der er en eller flere brugere. Man har vel sat sin maskine op, så man skal logge på med brugernavn og adgangskode.
Speciellle programmer: Når win xp og win 2k er født med evnen til at beskytte brugernes mapper, så er der ingen grund til at bruge speciel software til dette formål. Det er noget, der griber dybt ind i maskinen, og man ved ikke hvordan det spiller sammen med andre ting (backup etc.).
Avatar billede Hitman Praktikant
16. december 2003 - 16:47 #8
nmh >> Jeg har da ikke sat min computer op med brugernavn og adganskode.

Hvorfor skulle jeg dog det?

Okay, i tilfælde af tyveri er det selvfølgelig en god ide, men ellers kan jeg ikke se hvorfor man skulle have det på

Mvh
xxxHitmanxxx
Avatar billede zipper20 Nybegynder
17. december 2003 - 08:08 #9
hitman -> Ved tyveri gør det ingen forskel hvilket software du har på din pc. Det er ikke noget problem at rippe dit data vha. en anden maskine.

W2K og XP har funktioner som kan beskytte mapper... men skulle man ikke ønske at oprette brugere til "gæster" ville enkelt mappe beskyttelse være smart.

Man logger på som normalt. Gæster kommer op og "kigger" (som gæster nu engang ALTID skal) de klikker på din "hemmelige" mappe og bliver promptet om password.
!!FolderGuard!!
Avatar billede Hitman Praktikant
18. december 2003 - 11:18 #10
zipper20 >> Man logger på som normalt. Gæster kommer op og "kigger" (som gæster nu engang ALTID skal) de klikker på din "hemmelige" mappe og bliver promptet om password.

!!Appstraka!!
Avatar billede zipper20 Nybegynder
18. december 2003 - 11:26 #11
Ja ja okay hitman ...

Jeg har altid brugt FG, men Appstraka er sikkert helt fin :)
Avatar billede Hitman Praktikant
18. december 2003 - 11:40 #12
:O)

Kan man se at der er installeret Folderguard på din pc ??

Mvh
xxxHitmanxxx
Avatar billede zipper20 Nybegynder
18. december 2003 - 11:49 #13
hitman - hvad mener du ??
Avatar billede Hitman Praktikant
18. december 2003 - 12:11 #14
Jeg mener, hvis du nu bruger FG til at beskytte dine mapper. Ville jeg kunne se på din computer, at du har FG installeret og at du beskytter dine mapper ?
Avatar billede zipper20 Nybegynder
18. december 2003 - 12:14 #15
Altså der er jo en FG mappe under start-programmer , men det kan du jo slette.
Avatar billede Hitman Praktikant
18. december 2003 - 12:33 #16
Hmm, okay.

men men, med FG ville jeg jo kunne se, at du har en hemmelig mappe, som du ikke vil have at jeg skal kunne se indholdet af.

Med Appstrake, kan du skjule mappen fuldstændig, så der er ingen der ved at denne mappe overhovedet eksisterer :O)

Mvh
xxxHitmanxxx
Avatar billede zipper20 Nybegynder
18. december 2003 - 13:05 #17
Okay, men hvordan vil du så få kontakt til den mappe ??
Avatar billede Hitman Praktikant
18. december 2003 - 19:54 #18
Ved at holde en special kombination af nogle taster nede, så fremkommer programmet og du kan indtaste din adgangskode. Nu har du så adgang til de skjulte mapper
Smart ikke! :O)

Mvh
xxxHitmanxxx
Avatar billede Hitman Praktikant
18. december 2003 - 19:54 #19
a.and >> Takker for point :O)

Mvh
xxxHitmanxxx
Avatar billede zipper20 Nybegynder
19. december 2003 - 08:10 #20
hitman -> Jo da... helt klart, men jeg holder nu på at FG er ligeså smart ;)
Avatar billede zipper20 Nybegynder
19. december 2003 - 08:10 #21
TNX 4 PTS
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
Computerworld tilbyder specialiserede kurser i database-management

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester