Avatar billede smitx Praktikant
02. december 2003 - 11:41 Der er 8 kommentarer og
2 løsninger

Flytning af WEB delen til anden maskine

Hejsa eksperter.

Jeg står i den situation at vores hovedserver som både indeholder fortrolig data, samt webserver samt mailserver samt ja stort set alt :/

Jeg vil nu forsøge at få opsat en standalone maskine til at kører udelukkende med webdelen altså alt på port 80 skal flyttes til en anden maskine.
Det vil i det her tilfælde også dreje sig om webmail funktionen i exchange som pt. kører på vores hovedserver.

Er det i det hele taget muligt at kører mail/web sammen på hver sin maskine ?

Hvis ja, hvordan ?
Avatar billede zepierre Nybegynder
02. december 2003 - 12:56 #1
Ja bestemt, det er den måde Microsoft anbefaler det. ;o)

Nedenstående forklarer tydelige hvorledes man skal gøre. Vær opmærksom på at det jo kræver en licens mere.
http://www.microsoft.com/downloads/details.aspx?FamilyID=afad8426-572e-40f8-99da-eb7198f374c4&displaylang=en
Overview
Microsoft Exchange 2000 Server supports the deployment of Exchange in a manner that distributes server tasks among front-end and back-end servers. A front-end server accepts requests from clients and proxies them to the appropriate back-end server for processing. This Exchange Online Book discusses how Exchange supports front-end and back-end server architecture, with an emphasis on HTTP for Outlook Web Access
Avatar billede smitx Praktikant
03. december 2003 - 12:49 #2
Jeg har ikke glemt dig, men jeg har ikke haft mulighed for at flytte det endnu, men regner da med at det gøres inden weekenden :)
Avatar billede zepierre Nybegynder
03. december 2003 - 14:15 #3
Helt i orden
Held og lykke/god fornøjelse
Avatar billede smitx Praktikant
09. december 2003 - 12:21 #4
Øv kan det virkelig passe at den skal tilsluttes domænet som endnu en controller ?
Avatar billede zepierre Nybegynder
09. december 2003 - 12:23 #5
Nej, hvordan har du fået den idé?
Avatar billede smitx Praktikant
09. december 2003 - 12:25 #6
For den vil overhovedet ikke accepterer brugerne "Can't find the specified domain"
Avatar billede zepierre Nybegynder
09. december 2003 - 12:27 #7
Du må lige fortælle lidt mere om din installation, jeg formoder, at exchange serveren har joinet domænet, men er de på samme netværk osv osv.
Desuden kig lige i din eventlog, den plejer at være god til at fortælle om der er domæneproblemer.
Avatar billede smitx Praktikant
09. december 2003 - 12:33 #8
Ja det er den.

Jeg skal jo have den virtuelle mappe i IIS på den nye maskine til at pege på exchange, men den nægter at have noget med domænet at gøre.

Den spørger ganske rigtig om hvem den skal logge på som, og der bruger jeg administrator, men det vil den ikke
Avatar billede smitx Praktikant
21. december 2003 - 10:14 #9
Kan ikke få det til at virke
Avatar billede smitx Praktikant
21. december 2003 - 10:14 #10
lukker
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester