jeg kan ikke umiddelbart få det til at virke. Jeg har valgt at bruge imagebuttons istedet hvilket ikke skulle gøre det meget anerledes. Jeg har forsøgt med flg: AddHandler buttons(1).Click, AddressOf click_knap_Click Public Sub click_knap(ByVal sender As Object, ByVal e As System.web.UI.ImageClickEventArgs) msgbox ("hej") End Sub men der sker ikke noget når jeg trykker på knappen
jeg tilføjer dem når jeg trykker på en knap, fx Private Sub Button3_Click(ByVal sender As System.Object, ByVal e As System.EventArgs) Handles Button3.Click Dim imageknap(20) As ImageButton Dim i = 0 For i = 0 To 19 imageknap(i) = New ImageButton Panel1.Controls.Add(imageknap(i)) Next End Sub
oh... ja, der skal du bruge en event-relay klasse... eventhandlers skal tilføjes så tidligt som muligt i sidens levetid, helt allerede i OnInit-proceduren, og det er jo ikke helt det der sker i dit tilfælde.
-->hejhejhej. Hvis dine controls ikke er loadet, hvordan skal asp.net så give dem besked ? og endvidere hvordan skal dine controls give beskeden videre til de objekter der har tilmeldt sig events, når din control slet ikke eksisterer :)
I den artikel cyberfessor har postet står det rimelig tydeligt. Ellers jeg har besvaret det tidligere her http://www.eksperten.dk/spm/400168 og det er samme artikel der er taget udgangspunkt i.
jeg kan ikke vb.net syntaksen godt nok til at kunne oversætte den artikkel som jeg har linket til... desværre... hvor kommer du ikke istedet med de kode-linjer der volder dig problemer, og så kan vi se om vi kan få dem oversat i fællesskab
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.