odbc connect
Jeg har lige invisteret i Visual Basic.NET.Bag på pakken står der: Connect to a wide range of data-sources.
Nu er spørgsmålet så om jeg er blevet røvrendt af microsoft.
Jeg vil oprette et odbc-link. Det går også fint, indtil der kommer en box frem som fortæller mig at jeg ikke har den rigtige version til at køre odbc, og at jeg kun kan connecte til MS SQL-server og en Access-database.
Det undrer mig meget at hvis man fra microsofts side har sat en lås ind som forhindrer folk i at køre odbc.
Jeg har den eneste version af vb.net. (standard).
Der findes dog Visual Studio.NET som både indeholder VB.NET og C++.NET og C#.NET. Den kan man få i proffesional. Jeg har bare ikke brug for 20 forskellige programmeringssprog. Jeg skal bare bruge VB.NET. Derfor har jeg købt denne.
Nu kommer der så spørgsmålet: Kan man på en eller anden måde køre ODBC alligevel. Det er derfor jeg har købt VB.NET, så jeg håber ikke at pengene er spildt.
Jeg skal connecte via en IBM DB2 odbc, som jeg sagtens kan vælge fra listen over odbc-links. Jeg kan bare ikke trykke OK, uden at blive forulempet af en fejlmeddelelse.
Hvis ikke det er muligt, så føler jeg mig godt vildledt af microsoft.
