11. december 2003 - 22:08Der er
9 kommentarer og 1 løsning
Vise indsatte billeder
Jeg har to bekendte som jeg har sendt mail med indsatte billeder til, men hos disse 2 personer ses der kun en rød firkant - og ingen billeder. Alle andre har ikke problemer med at modtage mails med indsatte billeder fra mig.
Hvad kan være årsagen ? Der må være en indstilling de skal ændre - eller måske associere jpg-filer med et billedbehandlingsprogram ? Eller er det fordi Word evt. ikke er valgt som posteditor ? Nogen gode forklaringer og anvisninger ?
Denne side indeholder artikler med forskellige perspektiver på Identity & Access Management i private og offentlige organisationer. Artiklerne behandler aktuelle IAM-emner og leveres af producenter, rådgivere og implementeringspartnere.
Nej de skal kunne se billedet så snart de åbner mailen ! (og der er i øvrigt ingen billede at downloade - kun et lille rødt kryds)Jeg ved også godt at jeg kan vedhæfte billederne - men det er ikke det mit spørgsmål går på.
Nu er det jo ikke mig der har problemet - men 2 bekendte, som er ret uerfarne - så jeg skal kunne forklare. Hvis jeg vil ændre min outlook express så heller ikke jeg kan åbne indsatte billeder, hvad skal jeg så gøre (for at gå den modsatte vej, så jeg kan forklare videre)- det må vel også kunne lade sig gøre ? Er det sikkerhedsindstillingerne ?
abangsgaard >> Tror kun det er Microsoft Outlook hvor det kan lade sig gøre.
Men for at få billederne vist skal de simpelthen bare højreklikke på kassen med krydset og vælge 2. punkt fra oven -> I boksen der kommer frem fjerner de hakket i øverste boks og vælger ok -> nu vil billederne blive vist automatisk hver gang.
Jeg fandt selv ud af det. Det er fordi de indsatte billeder bliver betragtet som vedhæftede filer - og derfor blokerede vedkommendes sikkerhedsindstillinger for modtagelsen. Løsningen var: 1.Start Outlook Express. 2.Klik på Indstillinger i menuen Funktioner. 3.Klik på fanen Sikkerhed, fjern markeringen i afkrydsningsfeltet Tillad ikke, at vedhæftede filer, der muligvis kan indeholde virus, gemmes eller åbnes under Virusbeskyttelse, og klik derefter på OK.
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.