Avatar billede sbjerre Nybegynder
12. december 2003 - 10:24 Der er 2 kommentarer og
1 løsning

RemoteUser er ikke tilgængelig

Hej alle

Jeg her lidt problemer med at få trukket RemoteUser variablen ud af HTTP headeren i et kald til en JSP webside.

Jeg kan læse på web er det måske er en BUG eller at det måske bare er noget Authentication problem...

Er det nogen der har erfaringer med lign.

Jeg skal bruge funktionalitet til at lave noget auto-login for et allerede udviklet system, hvor jeg ikke har adgang til at ændre i serveropsætning og kan derfor ikke ændre indstillinger på serveren omkring adgangshåndtering.

Så en IIS server er der noget der hedder "Enable Anonymous Access", hvilket man kan bruge til at styre om brugernavne skal sendes med i request... Er det noget lign. man gør på en Apache server...?

Alle svar er velkomne...

Mvh sbjerre
Avatar billede sbjerre Nybegynder
12. december 2003 - 10:24 #1
Jeg bruger iøvrigt følgende stykke kode:

<%=request.getRemoteUser()%>
Avatar billede arne_v Ekspert
12. december 2003 - 10:31 #2
Bruger du authentication ?

Ellers skal den jo returnere null.

Så siden skal beskyttes og brugeren skal logge ind for at det virker.

MSIE og IIS kan lave noget snedigt så den logger ind med windows
domain brugernavn uden at brugeren skal indtaste noget.

Jeg er ikke helt klar over om det lade sig gøre i Tomcat eller havd
du nu bruger.
Avatar billede sbjerre Nybegynder
12. april 2004 - 02:50 #3
.
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
Kurser inden for grundlæggende programmering

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester