17. januar 2001 - 08:28Der er
7 kommentarer og 1 løsning
Problem:Filer gemt fra pc kan ikke indlæses på mac !
Jeg har en website (en opgave i forbindelse med mit studie)som jeg har gemt på diskette fra en pc. Mit problem er at jeg ikke kan åbne websitet på en mac, uden at der i hvertfald mangler en del billeder og andet grafik. Hvad er problemet med pc og mac???
Har det noget med diskettens formatering at gøre???
Min opgave skal afleveres idag(17/1-1001) kl. 12:00. Problemløsende svar inden deadline giver 50 point.
Humm, min erfaring indenfor Mac\'s er meget lille, men hvorfor smider du dem ikke på nettet? Hvis du har websitet på en diskette må du gerne maile til mig (jeg sidder på skole lige nu) så vil jeg gerne uploade det for dig...
Upload den på internettet og hent den ned på en mac.
Mac og PC er ikke umiddelbart diskette kompatible. Mac har dog et diskette drev, der i gamle dage hed superdrive, der gjorde det muligt at læse pc diske.
Hvis det haster har du dog ikke tid til at sætte dig ind i dette, og hvis jeg var dig ville jeg uploade det hele på nettet, og hente det ned på en mac, for så at gemme det på en diskette igen. Hvis det er en opgave til skolen, kan læren vel også se det på nettet.
Jeg havde også overvejet at lægge sitet ud på skolens intranet, og så henvise dertil, hvis sitet absolut skal åbnes fra en mac. Hvis websitet brændes på en cd-rom er der åbenbart ingen problemer, men hvorfor bruge en hel cd-rom på noget som kun fulder 1/3 af en diskette???
Jeg er da ked af at jeg ikke kunne komme med en bedre løsning. Jeg ledte ellers længe på MAC\'s hjemmeside, men deres support er ikke opbygget på en hensigtsmæssig måde.
Undskyld, men jeg forstår ikke problemet. Enhver Mac jeg har arbejdet på har kunne læse alle de billeder og html-filer du måtte smide efter den. Det kræver en såkaldt udvidelse der hedder arkivudveksling, men den har været del af alle systemer siden 80\'erne. Hvis du smider en link op skal jeg gerne komme med positive kommentarer !
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.