Avatar billede jewels.dk Nybegynder
18. december 2003 - 23:46 Der er 4 kommentarer

Færdigskrevet Html nyhedsbrev

Hej,
jeg har et mindre, eller for mig kæmpe problem...Har let og let på nettet men kan ikke finde noget information omkring at lave et nyhedsbrev i html. Okay kan finde det, men kan ABSOLUT ikke forstå det.

Håber i kan hjælpe mig...
Det jeg skal bruge er:
Et html kode, hvor folk kan bestille nyhedsbrev fra min hjemmeside. Færdig skrevet !

Folk skal kunne tilmelde sig nyhedsbrevet,og tilmeldningen skal selvfølgelig så sendes videre til min E-mail adresse.

Overskriften skal være noget i stil med .
Modtag Jewels.dk's nyhedsbrev om gode tilbud og nye modeller.

Så selvfølgelig Kundens navn og email og en "tilmeld" knap.

jeg skal sætte den ind i min webshops sidefod.
Håber at der er en venlig sjæl der vil hjælpe mig.
MVH Julie
Avatar billede Slettet bruger
19. december 2003 - 01:39 #1
Well, for at starte fra en ende af:

Der skal bruges et scripts-sprog, som ASP eller PHP.
Og det skal der bruges, fordi der skal kunne refereres til en database, hvori en bruger kan tilmelde/framelde sig et nyhedsbrev, via en formular på dit website.

Selve nyhedsbrevet kan udformes enten som et .HTML eller .TXT-dokument, og jeg vil helt klart anbefale dig et dokument i .TXT-filformat. Det er netop fordi, at der mange modtagere af brevet, som ikke vil kunne se brevet pga. opsætningerne i de enkelte modtager-post-kasser. Når du bliver prof, kan du senere udvidde til .HTML-breve.  :-)

Men da dette er en HTML-kategori du har oprettet spørgsmålet i, vil jeg anbefale dig at lukke det igen, og oprette et nyt i ASP- eller PHP-kategorien. Det er nemlig dér du finder svarene.  :-)
Avatar billede Slettet bruger
19. december 2003 - 01:43 #2
Jeg kan se på www.jewels.dk at der bruges ASP, så du skal derfor arbejde videre med ASP-sproget. Det er fordi, at ASP eksekveres på en Windows-platform, som din udbyder sikkert også vil fortælle dig.  :-)

Så opret spørgsmålet igen i ASP-kategorien.  :-)
Avatar billede jewels.dk Nybegynder
19. december 2003 - 10:05 #3
TAk Tak har overhoved ikke forstand på det, som i nok har regnet ud...
Avatar billede ch007 Nybegynder
28. december 2003 - 18:49 #4
Hey!

Jeg ved ikke om du har oprettet spg i en anden kategori.

Men hvis du vil lave det I html kan man godt lave et tilmeldings-script der blot sender en mail til dig og så må du selv læse mail og overføre hans email til en liste med dine nyhedsmail-modtagere...

Jeg gjorde det selv vha html inden jeg lært asp - men asp er at foretrække, så kan det jo ske automatisk...

Hvis du har overført spg til en anden kategori - så luk venligst dette spg...
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
Vi tilbyder markedets bedste kurser inden for webudvikling

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester