Avatar billede marvel Praktikant
19. december 2003 - 22:19 Der er 14 kommentarer og
1 løsning

anbefaling af trådløst "design" tastatur og optisk mus?

Jeg leder efter et
Avatar billede marvel Praktikant
19. december 2003 - 22:22 #1
ups, jeg fortsætter lige: .. tråløst tastatur inkl. ditto optisk mus i lidt anderledes design, end det man finder hos Logitech og Creative. Jeg har lige købt et "Creative desktop wireless 6000" som er noget skummelt i kvaliteten. Specielt er rækkeviden meget kort - ca. 2m. Er der nogen, der kender et sæt, der både er lidt anderledes at se på og har en længere trådløs rækkevidde?
Avatar billede johnstigers Seniormester
19. december 2003 - 22:51 #2
hmmm... noget anderledes end Logitech...

Vil det sige at sådan noget her ikke kan bruges:?
http://www.logitech.com/lang/images/0/2996.jpg
Avatar billede johnstigers Seniormester
19. december 2003 - 22:54 #3
Avatar billede whpsnp Nybegynder
19. december 2003 - 23:06 #4
http://www.prc-data.dk/ProduktLinkFrame.asp?produktId=20820906
Jeg har selv dette tastatur + mus. Det har et eminent lækkert design. Det er nærmest en blanding af et normalt og et bærbart tastatur - det var lidt underligt lige i starten. Det tog lige et par dage at vænne sig til, men nu ville jeg ikke bytte for noget andet tastatur. Tasterne er også lavet i meget lav profil, hvilket gør det rarere at skrive i længere tid. Jeg har ikke været længere væk end 3 meter, men der virker det stadig. Kan ikke gå længere væk - så kan jeg ikke se skærmen :)
Avatar billede whpsnp Nybegynder
19. december 2003 - 23:08 #5
john stigers>>> Det der Logitech ser ellers også najs ud. Kunne være jeg alligevel skulle prøve noget andet på et tidspunkt ;)
Avatar billede whpsnp Nybegynder
19. december 2003 - 23:11 #6
Men damn....man kan få 4 af mit for den pris :(
Avatar billede marvel Praktikant
19. december 2003 - 23:31 #7
For dælen Logitech's design holder! Bare ærgeligt at der ikke er numerisk tastatur som standard. Havde selv overvejet det Zippy board - Er bare ikke meget for det, at det føles som bærbart tastatur. Der må gerne være lidt modstand i anslaget
Avatar billede whpsnp Nybegynder
19. december 2003 - 23:49 #8
Jeg har nu ikke haft følelsen af for lidt modstand på noget tidspunkt. Der er mere modstand end en bærbar pc. Det jeg mente, er at tasterne er placeret lidt anderledes end de er på et standard tastatur. Der med er det også lidt mindre..
Avatar billede johnstigers Seniormester
20. december 2003 - 12:55 #9
Der er da numerisk tastatur....
Avatar billede marvel Praktikant
20. december 2003 - 13:24 #10
John Srigers>> Sidder det, hvor det plejer? og er det tillægsprodukt?
Avatar billede johnstigers Seniormester
20. december 2003 - 13:59 #11
marvel> der er det på billedet du ser.
Beskrivelse:
Logitechs diNovo Media Desktop består af et ultrafladt Bluetooth-tastatur, MediaPad, en optisk mus og en trådløs Bluetooth-hub. Det flotte diNovo-tastatur er bekvemt at bruge, og den separate MediaPad fungerer som fjernbetjening til dine di gitale lyd og billed afspillere på PC´en. MediaPad giver besked når der er kommet e-mail eller lynbeskeder, den viser afspilningsstatus og fungerer som lommeregner. Med sættet følger også Logitechs optiske, genopladelige MX-900 mus. Den trå dløse Bluetooth-hub sætter Bluetooth på din PC, så du kan udveksle data med din Bluetooth PDA, mobiltelefon, printer eller headset.
Avatar billede marvel Praktikant
20. december 2003 - 14:02 #12
nam nam
Avatar billede marvel Praktikant
05. januar 2004 - 21:43 #13
nå, er der så nogen, der har et sæt de vil sælge mig til, tja, skal vi sige 500kr?? pleeaaaase sig ja, nu nu nu ;-)
Avatar billede marvel Praktikant
04. februar 2004 - 09:50 #14
nå, en eller anden smid et svar - så lukker jeg
Avatar billede johnstigers Seniormester
04. februar 2004 - 20:36 #15
ok da :)
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
Computerworld tilbyder specialiserede kurser i database-management

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester