Avatar billede Slettet bruger
21. december 2003 - 22:32 Der er 2 kommentarer og
2 løsninger

Hvilket stof er et idol gjort af?

Jeg er igang med at forberede mig til at skulle skrive  større skriftlig opgave i dansk efter jul - emnet er: "Heltedyrkelse" - du får nok en ide om hvad det er jeg arbejder med, når du ser på spørgsmålene nedenfor.
Jeg vil gerne hvis i kunne hjælpe med inputs. Tak!

1. Din vurdering af hvad der skal til for at blive et idol - hvilke egenskaber kræver det?

2. Hvordan er dit syn på Tim Christensen og det image han har skabt sig

3. Kan du komme med eksempeler på kunstnere som ikke har/havde det helt store  musisktalent, men klarede sig med andre egenskaber.

4. Hvordan er dit syn på TV-programmer som: Idols, Popstars og Stjerne for en aften.
-Hvad kendetegner den type mennesker der melder sig til sådanne programmer?
-Er det den måde vi vil rekrutere fremtidige idoler på?

 
(20 point til hver af de tre mest brugbare!)
Avatar billede exp Juniormester
22. december 2003 - 09:00 #1
1.
Det kræver:
- evner inden for sit fag (musik, edb, whatever)
- overblik
- at man kan styre sit temperament
- folk bag sig man kan stole på
- en "ren" fortid (pressen skal nok finde ud af hvilke ting man har foretaget sig)

2.
Ved ikke helt hvor meget jeg bryder mig om hans nye image. Synes det er en anelse for poppet, aka "jeg skaber min egen stil (men ender med at lige alle de andre der prøver at skabe sin egen stil)"

3.
- Aqua
- Popstars-Jon
- Stacy Ferguson fra Black Eyed Peas (does MTV Music Awards ring a bell)

4.
Jeg bryder mig ikke om de programmer, da det over en bred kam er folk der bare ønsker deres 15 minutters berømmelse.
Synes dog generelt der er mere professionalisme over Stjerne for en aften, hvor Popstars og Idols:
  1) Henvender sig til de helt unge, der jf. mit punkt 1. simpelthen ikke er klar over hvad de går ind til
  2) udviser et forsøg på at leve videre på bølgen over reality-programmer, der i mine øjne efterhånden er så udvandede, at det næsten grænser til det pinlige.

De typer der tilmelder sig programmer, er i høj grad folk der ønsker hurtig berømmelse - der er dog også nogen der har evnerne, og derfor blot prøver det, om ikke andet, så for at blive opdaget.

Og til dit sidste spørgsmål - Det håber jeg ved gud ikke!!!
I og med at bands og sangere/sangerinder tager den hårde vej frem, lærer de (til en hvis grad) også, hvordan de skal bearbejde berømmelsen. Så undgår vi også situationer som fx den med Popstars-Jon, der pludselig ikke kune styre temperamentet.
Avatar billede NanoQ Nybegynder
22. december 2003 - 09:07 #2
1. I høj grad markedsføring. Med den rette markedsføring kan enhver gøres til et idol. Men skal det være mere langtidsholdbart, kræver det egenskaber som karisma, talent, udseende - og helst alle tre.

2. Tim Christensen har i høj grad "valgt" at være sig selv. Jeg skriver "valgt" i anførselstegn, da det er svært at vide om det er ham selv, eller en stylist der har taget dette valg, når det kommer til hans lidt særprægede look. Jeg ved dog, at rent musikalsk, gør han det han selv synes om. Det har jeg stor respekt for. Han besidder desuden en stor portion karisma.

3. Et godt eksempel kunne være Britney Spears. Bevares... hun kan da synge på ét eller andet niveau. Men den store sangstemme besidder hun ikke. Et endnu værre eksempel er russiske TATU. De er alene et produkt af aggresiv markedsføring. De er samtidig et godt eksempel på, at sådanne "idoler" ikke holder i længden.

4. God underholdning. Men heller ikke mere end det.
- For størstepartens vedkommende, er det ganske almindelige mennesker, der synes det kunne være sjovt at prøve. En del har store ambitioner, og øjner chancen for at blive set.
- Nej... det er kun underholdning for underholdningens skyld.
Avatar billede Slettet bruger
13. januar 2004 - 16:03 #3
takker for jeres svar .... venter dog stadig på flere indlæg
Avatar billede Slettet bruger
03. februar 2004 - 13:35 #4
Der ser ikke ud til at komme flere indlæg, og jeg lukker derfor.
Tak for hjælpen
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
Computerworld tilbyder specialiserede kurser i database-management

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester