25. december 2003 - 20:56Der er
8 kommentarer og 1 løsning
Iframe ønskes opdateret fra en anden iframe
Jeg ønsker at opdatere en iframe fra en anden iframe. Kort skitseret er mit site bygget med 3 iframes, I1, I2 og I3. I1 er hovedframe, hvor I2 og I3 indlæses i. Problemet består i, at når noget kode eksekveres i I3 bliver det vist i I3, og det jeg ønsker er, at det skal vises i hovedframen I1.
Kan man på en eller anden måde bruge "target", så koden bliver vist i den rigtige frame?
Måden vi mødes på har ændret sig. Så hvorfor ser vores mødelokaler stadig ens ud?
Slettet bruger
25. december 2003 - 22:25#1
Dreamweaver har en funktion som jeg har brugt, i forbindelse med nogle updates af iframes. Jeg er ikke sikker på det er helt det du mener. Men her opdateres en anden iframe, hver gang sitet loades.
Det gør så også at den bliver loadet to gange, hver gang sitet bliver besøgt, men det gør ikke noget i mit tilfælde.
// Javascriptet (fra dreamweaver, ikke mit eget) <script language="JavaScript" type="text/JavaScript"> <!-- function updateBabble() { var i, args=updateBabble.arguments; document.babbleRefresh = false; for (i=0; i<(args.length-1); i+=2) eval(args[i]+".location='"+args[i+1]+"'"); } //--> </script>
Til pacr00n: Din løsning kan muligvis bruges. I iframe I2 findes en menu, som når jeg ønsker dokumentet indlæst i I1, bliver overskrevet. Så din løsning kan bruges til at indlæse en tom html side i menuen. Menuen-filen kan ændres, så når en bestemt variabel er sat, så skal den i stedet for at indlæse menuen indlæse den tomme side.... For at forklare sammenhængen; det er i forbindelse med log out fra et forum. Der bliver vist en "afskedstekst" i I3, som skulle være vist i I1. Herved forbliver menuen i I2 synlig, hvilket ikke er hensigten. Til roenving: Det er jeg helt klar over. Problemet er, at der ikke er tale om et link, så derfor kan target ikke bruges. Mit spm mht target gik på, om man i denne forbindelse kunne bruge target, selv om der ikke er tale om et link. Jeg forsøger pacr00n's bud og vender tilbage.
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.