28. december 2003 - 00:15Der er
11 kommentarer og 1 løsning
Opdatering af driver
Davs (igen)
Jeg skal have opdateret min grafikkortsdriver, eller rettere NEDgraderet, fordi efter jeg har kørt den sidste nye er der opstået problemer i spil. Til driveren (radeon 9800pro) 3.10 versionen følger der et uninstall prg. med, det har jeg kørt, + jeg har fjernet driveren i tilføj/fjern programmer, men pc`en bliver ved at identificere driveren efter genstart, og "ATI displaydriver" bliver ved med at komme frem i tilføj/fjern programmer, selv om jeg HAR slettet den + jeg kan stadig spille spil og køre aquamark test og opnå samme point som hvis driveren er installeret.
En eller anden fortæl mig venligst hvad der er galt her??
På forhånd tak.
btw ved godt jeg har 2 spørgsmål oprettet, men det andet er ikke det samme som dette, jeg er bare ved at blive temmelig frustreret....
Det er fordi Windows kopierer filerne over forskellige steder i Windows mappen.. Hvilken Windows bruger du?
Prøv at slette grafikortet, og uden at genstarte, installerer du de driver du vil bruge.
Ellers gå ind i Enhedshåndteringen og deaktiver dit grafikkort. Den siger sikkert at du skal genstarte. Hvis du kan (gen)starte op i "forkert skærm", indstaller dine drivere.
Du må meget undskylde, men jeg er overhovedet ikke med.
Du siger: Gå i enhedshåndtering og Deaktiver grafikkortet, genstart og hvad så? Hvad er det den ikke skal finde? og hvordan kan jeg se om den finder det eller ej?
Hvis den finder et aktivt kort, vil den automatisk installere de drivere, den har tilrådighed.. dvs de drivere du havde installeret sidst.. Hvis du kan starte op med et deaktiveret grafikkort, kan du selv installere dine drivere.
Jeg havde et ligende problem med mit Voodoo 3Dfx kort :) Quake 3 kunne ikke køre med de nyeste drivere, så jeg måtte installere nogle ældre drivere.
Jeg mener ikke at der vil være en konflikt, idet de gamle filer overskrives.. og de resterende filer, bruges ikke.
Men der er altid en chance for fejl, lige meget hvad du gør.
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.