Avatar billede shosho500 Nybegynder
28. december 2003 - 14:36 Der er 7 kommentarer og
1 løsning

Hjælp til mit onboard netkort ?

Hey

Jeg har et såkaldt MSI 875P NEO-FIS2R motherboard og på dette dejlige board, sidder der et Intel PRO1000 netkort onboard (10/100/1000 mbit).

Jeg har MSI's driver cd og det der ellers skulle være så smart ved denne skive, er at den selv går ind og tjekker enhedshåndtering, for hvilke drivere der skal installeres og opretter så en menu ud fra det, hvor man så kan trykke og installere de ting, der nu engang skal installeres.

Mit problem er, at menu punktet med min netkorts-driver ikke kommer frem, hvilket det burde og har prøvet adskillige gange at installere det manuelt, igennem enhedshåndtering, men den siger bare at den mappe som jeg henviser til og hvor driveren ligger, ikke indeholder nogen information om det hardware... HJÆLP !!!

En ting er, at det automatiske ikke virker, men at jeg heller ikke kan installere det manuelt, det fatter jeg ikke en brik af.
Avatar billede rkhdk Nybegynder
28. december 2003 - 14:38 #1
Avatar billede superanden Nybegynder
28. december 2003 - 14:44 #2
ud fra alle de oplysninger jeg kan finde er der ikke gigalan på det bundkort du henviser til...

hvor har du læst der skulle være det?


på det link rkhdk gav er der heller ikke et link til et 1000mbit netkort
Avatar billede shosho500 Nybegynder
28. december 2003 - 14:48 #3
Se her: http://www.msicomputer.com/product/detail_spec/product_detail.asp?model=875P_NEO-FIS2R

Læs så i boksen "Special Features" der står: "Intel 82547EI (CSA Interface Gigabit LAN)" Du kan osse bare scrolle ned til LAN sektionen, der står det osse...
Avatar billede superanden Nybegynder
28. december 2003 - 15:02 #4
sorry ventetiden, men den er her:
http://www.techspot.com/drivers/index/file/download/2045

(hvis du altså har XP eller 2000)

ellers så skriv så finder jeg også lige en anden der virker
Avatar billede gudmundp Praktikant
28. december 2003 - 15:39 #5
en lille bemærkning er netkortet slået til i bios
Avatar billede rkhdk Nybegynder
28. december 2003 - 16:19 #6
superanden => har du kigget linket igennem?
Intel Gigabit Ethernet Drivers
Motherboard with onboard Intel Gigabit Ethernet Controller.
Avatar billede shosho500 Nybegynder
29. december 2003 - 03:52 #7
superanden >> nice work :) skriver fra min egen pc nu...
Avatar billede superanden Nybegynder
30. december 2003 - 00:28 #8
Tillykke :-)
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester