28. december 2003 - 21:56Der er
16 kommentarer og 1 løsning
Kalender problem
Jeg har et problem med mit kalender script eller retter sagt et spørgsmål dertil. Når man nu kan finde ud af hvor mange uger der er i et år vha.fx.: date("W", mktime(0,0,0,12,28,2004));
Hvordan finder man så ud af at man, tirs, ons i denne uge egentlig hører til uge 1, men ligger i år 2003?
I dette særtema ser vi på, hvordan cloud og AI bliver fundamentet for virksomhedernes digitale forretning, og hvordan de nye muligheder for automatisering og forretningsværdi kan udnyttes uden at miste overblik, sikkerhed og menneskelig kontrol.
Hvordan kan jeg så fx. oprette en konsultation tid der ligger fast fra uge 50 i år 2003 til uge 52 2003 om mandagen fx. Det jeg mener er når jeg indtaster dette i databasen gør jeg sådan her fra uge: 50 Til uge: 52 År: 2003 Posterne indsættes automatisk i tabllen for uge 50 til 52. Er der så ikke et problem her med uge 52?
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.