Avatar billede helten_20 Nybegynder
30. december 2003 - 16:45 Der er 5 kommentarer og
1 løsning

8 * AGP / Grafikkort

Hej.
Jeg har en Grfikkort og et bunkort, hvor begge kan køre i 8 AGP, men når jeg går ind under skærmjustering, og avanceret står der at det kun køre i 4AGP.
Nogen der ved hvor, eller om jeg kan ændre dettet? samt hvad er forskellen på 4 og 8 AGP?
Avatar billede denmark77 Nybegynder
30. december 2003 - 16:47 #1
bedre akselrationevnen lav det om i din bios
under AGP instillinger
Avatar billede jpvj Nybegynder
30. december 2003 - 16:57 #2
tallet angiver hvor hurtigt AGP interfacet kører i forhold til den første AGP version (den kan vi jo så kalde 1x)

4x = 4 gange så hurtig
8x = 8 gange så hurtig

Indtil videre er det ikke meget man vinder ved at gå fra 4x - 8x. Toms hardware testede det for ca 6 mdr siden og det var på daværende tidspunkt ligegyldigt.

Du skal kontrollere din BIOS setup og se hvad den står til.
Avatar billede helten_20 Nybegynder
30. december 2003 - 17:07 #3
Den står 8 agp i bios, men når jeg går ind under instillinger i windowes står den kun til 4 agp ?
Avatar billede master97 Nybegynder
09. januar 2004 - 22:50 #4
det gør ikke noget det er bios der er gud hvis der står 8x så er det 8 x og ikke andet prøv www.passmark.com og downloade det program den fortæller alt om grafik 8x 4x det gør det bare hurtigere men mange gange vil det være 4x der vinder fordi grafikortet ikke skal bruge så mange ram på at køre det og derfor bedre grafik :-D
Avatar billede helten_20 Nybegynder
13. januar 2004 - 00:34 #5
Det var en driver det var galt med.
Avatar billede johnstigers Seniormester
13. januar 2004 - 00:38 #6
accepter dit eget svar :)
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester