Avatar billede claushelth Nybegynder
03. januar 2004 - 16:51 Der er 1 løsning

shedule task med wget

jeg vil køre en opgave hver dag.
Programmet wget som ligger min c:\ (roden), skal startes med en http parameter (http://dyndns.linux.dk/opdate.php?name=[osv])

Det virker fint i kommandoprompten. Jeg har forsøgt at starte den som shedule task i xp men den vil ikke starte (could not start)

i run har jeg skrevet:
"C:\wget http:\dyndns.linux.dk\opdat.php?name=[osv]..."
i "start in" står der c:\

har forsøgt lidt forskelligt uden held, er der nogle der kan hjælpe?

claushelth
Avatar billede claushelth Nybegynder
03. januar 2004 - 23:13 #1
fandt selv ud af det...
Her med en anden url
Run:
C:\wget.exe --output-file=logWget --spider http://www.newz.dk
Start in:
C:\
skriver i en log at filen er blevet aktiveret korrekt men downloder ikke filen (spider), da jeg bare skal aktivere den.
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester