09. januar 2004 - 10:10Der er
6 kommentarer og 1 løsning
Active Directory - centralt defineret låst pauseskærm
Kan man i AD sætte en policy der gør at alle klienter der er logget på, automatisk låser computeren efter f.eks. 10 min inaktivitet, således at brugere skal taste password ligesom hvis man manuelt har låst computeren via Ctrl-Alt-Delete? (Alle klienter er W2K-Pro)
I dette særtema ser vi på, hvordan cloud og AI bliver fundamentet for virksomhedernes digitale forretning, og hvordan de nye muligheder for automatisering og forretningsværdi kan udnyttes uden at miste overblik, sikkerhed og menneskelig kontrol.
Ja - det bør du kunne. Hvis ikke der pt er en entry til den, kan man lave sin egen administrative template, som imporetes i den GPO. Det eneste det kræver er at du ved hvor i registrerings databasen indstillinger for pauseskærm sættes. Jeg kan evt hjælpe med at lave den, hvis den ikke eksisterer - så skal du bare finde ud af hvor i registreringsdatabasen det står.
Det man kan er at sætte en policy op der aktiverer screen saveren. Det er en User policy, som altså apply'er til users og ikke til computers. Den skal derfor aktiveres på den/de OU(ere), hvor dine brugere er placeret.
Den aktiveres under User configuration, Administrative templates, display. Der findes 4 forskellige settings herunder der vedrøre screen saveren. 1. Activate screen saver: Definerer at screen saveren er aktiveret 2. Screen saver executable name: Her kan du definere hvilken screen saver der skal køres, hvis du ønsker at styre det 3. Password protect the screen saver: Her definerer du at screen saveren skal være password beskyttet, det vil være Windows passwordet der gælder 4. Screen saver Time out: Her defineres hvor længe en pc skal være idel før Screen saveren aktiveres.
Ja - jeg er også enig med ptracy - når der allerede eksisterer en indstilling er der absolut ingen grund til at lave sin egen :)
Om den skal sættes på computer eller user - det er faktisk et godt spørgsmål - umiddelbart computer hvis det skal gælde alle der benytter den - user hvis det er afhængig af hvem der benytter den (en screensaver til salgsafdelingen og en til indkøb)... Men det kan jo også sættes på computer afhængig hvor de står...
har faktisk opdaget noget pudsigt ... det virker for alle windows2000-klienter, men jeg har 2 klienter i mit "test-lokale" sat op med winXP til nogle testformål ... på disse virker det "sjovt" nok ikke ... egenskaberne for pauseskærm er "greyed out" som på w2k-klienterne, altså man kan ikke selv ændre på noget, men policy'en træder ikke i kraft
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.