Avatar billede spiritusanta Nybegynder
13. januar 2004 - 15:55 Der er 4 kommentarer og
1 løsning

Liste over mapper i en mappe efter sti

Hej

Jeg benytter mig af Borland C++ builder 5.

Jeg har brug for en kode, der kan ved hjælp af en sti til en bestemt mappe, vise en liste over de mapper, der er placeret for enden af stien.... eks. vises i boks1.

Derudover skal det være muligt at klikke på en af mapperne, der er listet op i boks 1 og derved få vist en liste over de filer, der befinder sig i denne mappe, eks. i en Boks2

Hvordan gøres dette?
Avatar billede bertelbrander Novice
13. januar 2004 - 20:59 #1
Builderen har en FileListBox og en DirectoryListBox (under Win 3.1) måske kan du bruge dem.
Avatar billede spiritusanta Nybegynder
13. januar 2004 - 23:12 #2
Dem har jeg haft kig på, men hvis man eks. bruger Derectorylistbox, vil der for enden af træet stå C:\, jeg vil gerne nøjes med at få vist de filer, der er for enden af den angivne sti.
Avatar billede bertelbrander Novice
14. januar 2004 - 00:17 #3
Du kan bruge FindFirst()/FindNext() til at lede efter filer og mapper i en mappe, og så putte dem i en ListBox. Det kræver så at du selv håndterer diverse events.
Jeg kan ikke se at det er muligt at begrænse træet med en DirectoryListBox() :-(
Du kan måske få en FileListBox til at vise mapper og ikke filer?
Med en standard windows listbox kan man få en list af filer og/eller mapper, men jeg kan ikke se at man har den mulighed med BCB's listbox.
Avatar billede spiritusanta Nybegynder
19. januar 2004 - 21:44 #4
Flere forslag? :)
Avatar billede spiritusanta Nybegynder
13. februar 2004 - 20:06 #5
ingen aktivitet
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
Kurser inden for grundlæggende programmering

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester