18. januar 2004 - 16:46Der er
12 kommentarer og 1 løsning
Ævl og bævl!
Jeg har lige for nyligt fået et nyt bundkort i min pc, og jeg installerede derefter Windows 98 for at kunne opgradere til XP. Men når jeg vil installere XP, opstår problemet; Da første del af installatioen er færdig, efter pc's genstart, går installatioen igang igen ude i DOS, men bliver så afbrudt af en irriterende blå skærm, der siger følgende;
"Der er fundet en fejl, og windows er blevet lukket ned for at forhindre beskadigelse af computeren."
Den foreslår også at jeg skal køre CHKDSK. Så går jeg ud i DOS og skriver C: CHKDSK, hvorefter den siger at jeg skal køre scandisk. Det prøver jeg så, og igen bliver jeg afbrudt af en besked, der siger, at der ikke kan læses fra sidste klynge på C-drevet. Løsningen er så, ifølge Scandisk, at jeg skal aktivere LBA, hvilket jeg allerede HAR gjort! Nu aner jeg så ikke hvad jeg skal gøre, men det ved DU måske???
I dette særtema ser vi på, hvordan cloud og AI bliver fundamentet for virksomhedernes digitale forretning, og hvordan de nye muligheder for automatisering og forretningsværdi kan udnyttes uden at miste overblik, sikkerhed og menneskelig kontrol.
æhh, den som står LBA inde i bios? 1. Kør en fdisk, slet hel "svineriet", opret ny partion, og formater. Hvis disken har fejl, finder du af det efter formattering.
Det er nogen lige lovlig drastiske løsninger I kommer med! Før det nye bundkort kom i, virkede alt perfekt, så jeg håber da ikke det er en hardwarefejl! men jeg er desværre sikker på at alle ledninger er sat ordentlig i...
Hvorfor lægger du Win98 ind ?? Start bare op på winXP-cd og et stykke inde i installationen bliver du bedt om at sætte din Win98-cd i, så "systemet" kan se at du er berettiget til at upgrade. Og det er du kun nødt til, hvis det er en WinXP-upgrade-version du har.
Jeg kan muligvis komme til at skuffe dig, men din harddisk kan sagtens være defekt. Jeg har oplevet med en af mine harddiske, at da jeg startede maskinen op om morgenen, efter den havde været slukket i 6 timer, så havde jeg fejl på harddisken.
Disken var af mærket Maxtor SATA 200 GB, og var kun en måned gammel :-(
Så check lige din harddisk inden at du begynder at bruge tid på at installere Win XP.
metal hansen & martinowitz >> I har helt ret: først køres chkdsk for at eliminere fejl på harddisken. Hvis der vises fejl, byttes den omgående, og derefter er det så bare at starte forfra med at lægge WindowsXP ind ved at boote op direkte fra WinXP-CD (denne kommentar bare for at pointere det unødvendige i først at lægge Win98 ind og så derefter WinXP) m v h hc
arrghh, må jeg ikke få bare 10 point? Nu når du alligevel ikke har fået det lukket endnu? :O)
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.