Avatar billede 7th Praktikant
22. januar 2004 - 19:16 Der er 17 kommentarer og
1 løsning

HP PSC 1210 - print i gråtoner

Jeg behøver hjælp da jeg simpelthen ikke kan finde ud af at få printeren til at udskriver sider i gråtoner.

Jeg har i øvrigt kigget på dette spørgsmål, www.exp.dk/spm/441524/, og jeg kan ikke finde punktete grayscale.

Når jeg for eksempel vil printe en side ud fra internettet, så trykker jeg ctrl + p... Hvad gør jeg så derfra punkt for punkt?
Avatar billede klavil Seniormester
22. januar 2004 - 19:25 #1
hvis du skal udskrive noget fra internettet med farver, går du op i filer og udskriv. Derefter åbnes dine printerinstillinger, hvor du normalt siger OK. Istedet går du ind på indstillinger (placeret i højre top). Vælg"Farve". Sæt flueben i gråtoner og til sidst OK.
Skulle gerne fungere
Avatar billede 7th Praktikant
22. januar 2004 - 19:34 #2
Når jeg trykker print, så får jeg en oversigt over de installerede printere. Jeg markerer HP PSC 1210, og trykker på knappen instillinger i højre side lige over knappen søg efter printer... Så får jeg disse valgmuligheder.

Udskriftkvalitet:
Hurtig kladde
Normal
Bedst

Papirretning:
Stående
Liggende

Papirtype:
Bla bla

Papirformat:
Bla bla
Avatar billede klavil Seniormester
22. januar 2004 - 19:41 #3
Har du flere printere installeret. Du må have en der hedder indstillinger. Prøv i start, programmer hvis det andet ikke fungerer.
Avatar billede 7th Praktikant
22. januar 2004 - 19:43 #4
Jov, jeg har en knap som hedder indstillinger. Prøv lige at læse min kommentar igen fra "trykker på knappen instillinger..." ;o)
Avatar billede 7th Praktikant
22. januar 2004 - 19:54 #5
Sådan ser mine muligheder ud www.jong.frac.dk/print.htm
Avatar billede klavil Seniormester
22. januar 2004 - 19:54 #6
i indstillinger er der ikke en der hedder farve.
Avatar billede 7th Praktikant
22. januar 2004 - 19:56 #7
Jeg har i øvrigt både tjekket driver og software på www.hp.dk, og jeg får at vide, at jeg er fuld ud opdateret.
Avatar billede 7th Praktikant
22. januar 2004 - 20:23 #8
Der er ingen farve, ingen gråtoner, kun det der ses via www.jong.frac.dk/print.htm

Hvad gør jeg forkert?
Avatar billede klavil Seniormester
22. januar 2004 - 20:38 #9
Prøv lige at vælge generelt og indstillinger i fanebladet, så tror jeg du finder indstillinger og gråtoner
Avatar billede 7th Praktikant
22. januar 2004 - 21:17 #10
Når jeg vælger generelt og indstillinger, så får jeg hvad ses på billede nummer tre på www.jong.frac.dk/print.htm
Avatar billede 7th Praktikant
22. januar 2004 - 21:38 #11
Tror du det har noget med min driver at gøre? Jeg fandt et review, hvor der påstås, at man ikke kan udskrive i gråtoner med den driver som følger med.

http://reviews-zdnet.com.com/HP_PSC_1210/4852-3181_16-21088848.html
Avatar billede klavil Seniormester
23. januar 2004 - 00:18 #12
Jeg tror du skal afinstallere din driver og så installere den du finder på HP´s egen hjemmeside. Prøv at læs dette link fra deres side. Du mangler noget.
http://h20015.www2.hp.com/en/document.jhtml?reg=&plc=en&lc=en&cc=dk&prodId=hppsc1210a90764&docName=c00022862&cat=solve
Avatar billede 7th Praktikant
23. januar 2004 - 01:34 #14
Det første link omhandler udskrivning af kopier via kopifunktionen. Det er lidt svært at lave en kopi af skærmen ;o) Det sidste link, der står der ved...

Step 4: Verify that the Print in Grayscale option is not selected
NOTE: The HP PSC 1100, 1200, and 1300 series and Officejet 4100 series do not have this option. Proceed to step 5 if you have one of these all-in-one products.

Ellers flot fundet. Man farer nemt vildt med alle de umulige og mulige underpunkter. Well nu har jeg skrevet til supporten. Det kan ikke passe man ikke kan udskrive en simpel side i gråtoner.
Avatar billede 7th Praktikant
23. januar 2004 - 17:23 #15
Svaret fra HP supporten.

Eneste måde at printe ud i gråtoner, således at man ikke bruger farvepatronen, på din PSC 1210 er at tage farvepatronen ud af printeren.
På den model er der ingen mulighed via softwaren at printe ud i gråtoner.
Avatar billede klavil Seniormester
23. januar 2004 - 18:12 #16
Surt 7th. Det var ikke nemt at vide. Har selv en psc2110 så derfor regnede jeg med at programmerne var næsten ens.
Avatar billede 7th Praktikant
24. januar 2004 - 20:01 #17
Well tak for hjælpen anyway, du får bare points alligevel ;o)
Avatar billede ole_madsen Ekspert
26. januar 2004 - 10:33 #18
Jeg er kommet med følgende idé i en anden tråd:

Man kan jo snyde printeren, og det kan godt være lidt besværligt. Der er garanteret flere metoder, men jeg forslår følgende;

Installer PDF995 ( www.pdf995.com ). Den kan lave det du printer, om til PDF dokumenter, ved at man printer til en "virtuel" printer, kaldet pdf995.
Før man printer, så går man såmænd ind i settings for PDF995 printeren, og beder denne om at printe i monochrome / sort/hvid. Således ender man med et dokument, der er garanteret i sort/hvid.

Ved følgende at åbne det med Acrobat Reader, kan man så skrive det ud på HP PSC 1210 printeren, og så burde den i hvert fald bruge den sorte patron, da der ikke er rester af farver tilbage på dokumentet.

Noget omstændigt, og det er nok ikke hver gang man gider det - men har man et større dokument, kan det nok betale sig...
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester