Avatar billede robertk Nybegynder
24. januar 2004 - 18:26 Der er 8 kommentarer og
1 løsning

Lave ISO/BIN/IMG med .bat fil

Hej

Jeg sidder og er ved at lave en system, skal bruge til noget jobsystem sjov, ikke så vigtigt hvad det er ;)

Men det jeg skal er at lave en ISO/BIN/IMG med en bat fil.

.bat filen skal have den funktion at den skal lave en ISO/BIN/IMG (en af dem) af mapper med inkluderede filer, det vil sige den selv skal se om der er undermapper i hovedmappen, hvis der er, skal den pakke dem med mappernes navne.

Ved godt det er lidt tricky, men jeg ved det kan lade sig gøre.. søgt lidt på nettet, har bare ikke helt viden nok til selv at skrive .bat filen.

Nogen der har mod på at hjælpe?


Mvh
Robertk
Avatar billede fgsupermand Nybegynder
24. januar 2004 - 19:23 #1
Så vidt min dos/cmd viden strækker, så er det ikke muligt at lave det du vil, du kan fra din bat fil kalde et program som laver et image, men det er ikke muligt med ren dos/cmd.

PS: hvorfor vil du overhoved lave det ?, er det ikke smartere at pakke mapperne ?
Avatar billede robertk Nybegynder
24. januar 2004 - 20:03 #2
Oke jamen så står det da klart! ;) tak..

Men det jeg ville vare at lave det så brandbart som over hovedet muligt, derfor kan en zip, rar ect ikke bruges..

Kender du en anden mulighed for at gøre det ?
Hvordan pakker man en .bin fil med PHP ?
eller kan man lave et SIMPELT program ?

help help :)
Avatar billede Slettet bruger
24. januar 2004 - 20:19 #3
En mulighed kunne være at hente cdrtools-pakken til Windows. Jeg ved ikke lige, om den kræver CygWin installeret også.

Hjemmesiden for cdrtools er: http://www.fokus.gmd.de/research/cc/glone/employees/joerg.schilling/private/cdrecord.html

Og Windows-udgaven kan findes på http://www.sbox.tugraz.at/home/t/tplank/

Når det er installeret, kan du bruge kommandoen mkisofs til at lave... Godt gættet: en iso-fil, klar til brænding på CD. Kommandoen er ganske avanceret, og har derfor en ustyrlig mængde parametre. Se en oversigt med beskrivelse og eksempler på http://www.fokus.gmd.de/research/cc/glone/employees/joerg.schilling/private/man/mkisofs-2.0.html
Avatar billede robertk Nybegynder
25. januar 2004 - 00:18 #4
>> Sandbox Fantastisk!!!

Det virker, mere er der ikke at sige ;)

Dog hvis andre skulle få lyst til at gøre det samme, vil jeg henvise til de her lings istedet, de andre virkede ikke for mig!

CDR-TOOLS 2.0 stable ASPI version
http://www.paehl.de/cdr/cdrec20.zip

CygWin1.DLL
http://www.paehl.de/cdr/cygwin1.zip

Venligt hilsen
Robertk
Avatar billede robertk Nybegynder
25. januar 2004 - 00:19 #5
Send det lige som svar sandbox! ;)
Avatar billede robertk Nybegynder
25. januar 2004 - 00:20 #6
Hvad skete der lige for Mr.Ordblind der *LOL*
Avatar billede Slettet bruger
25. januar 2004 - 08:29 #7
OK, godt du kunne bruge det.
Avatar billede robertk Nybegynder
30. januar 2004 - 10:59 #8
beklager jeg var lidt sen på den ;) du har dem nu "sandbox"
Avatar billede Slettet bruger
30. januar 2004 - 12:24 #9
Bare i orden, så travlt har jeg heller ikke. ;-)
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
Kurser inden for grundlæggende programmering

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester