Avatar billede michaelbs Nybegynder
26. januar 2004 - 10:55 Der er 1 løsning

2 spørgsmå om sikkerhed og netværk

Min stationære PC med XP Home kører på Webspeed. Så har jeg købt en Belkin trådløs kabel/DSL gateway router 54g (f5d7230-4), så nu er min bærbare IBM (XP Pro) trådløst på. Al tilkobling er sket automatisk. Alle indstillinger er default. Bortset fra, at jeg har ringet til Webspeed og fået dem til at registrere routerens wan mac adresse (hvilket vist ikke var nødvendigt, men nu fungerer det da.
2 spørgsmål:

1) Routeren kommer med en del indbygget sikkerhed: 128bit WEP. Firewall, Mac filtrering osv. Jeg har minus forstand på de dele og vil gerne spørge: Hvad kan jeg gøre for at lave en grundlæggende sikkerhed (at min overbo ikke logger sig på f.eks.) uden det krøver den store dataeksamen. Sikkerheden må ikke sløve min internetforbindelse! Hvis jeg går ind i routerens webinterface, kan jeg lave alle mulige tiltag, men der skal skrives en masse tal ind som jeg ikke har forstand på. Det har jeg ikke rigtigt mod på uden et par gode råd.

2) Nu fungerer mit lille netværk på den måde at min PC er på nettet samtidigt med min trådløse bærbare. Kan jeg bygge det op, så de to computere kan udveksle filer og evt dele printer? Hvordan gør jeg det?
mvh Michael
Avatar billede bufferzone Praktikant
26. januar 2004 - 11:11 #1
Læs min artikel "Trådløs sikkerhed - Hvad bør jeg tænke på" (http://www.eksperten.dk/artikler/117) og spørg hvis du mangler noget. Husk sikkerhed sløver altid lidt, det koster ressourcer, og det er der intet at gøre ved, hvis du vil have sikkerhed.

2. Ja du kan , men med delte ressourcer er sikkerheden også mindre. Kik på deling af filer og print ved at højreklikke på det du ønsker at dele ud og vælg egenskaber. Derfinder du et faneblad om deling
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester