Avatar billede mccookie Seniormester
30. januar 2004 - 12:23 Der er 2 kommentarer og
1 løsning

Deling af TDC ISDN opkobling

Hejsa

Jeg har en TDC ISDN opkobling og har somme tider brug for at dele den lidt med min bærbar til opdateringer mv.

Mit modem kører via comporten..... så hvordan lige??

Jeg tænkte på at sætte netkort i den stationære og koble den op til en swicth som kunne være forbundet med den bærbare og bede den hente Internetttet via LAN.... KAn man det??
Avatar billede schunck Juniormester
30. januar 2004 - 13:46 #1
Det kommer an på om isdn'en har adgang til netværksstik.
Hvis den ikke har, sætter du stadig netværkskort i den stationære. Så laver du et krydslink til den bærbare. Så er computerne på samme netværk. Hvis du skal have mulighed for at gå på nettet på begge samtidig, skal du huske at dele internet forbindelsen på den stationære. (Dette kræver dog at den stationære er tændt før du kan komme på nettet).
Avatar billede mccookie Seniormester
30. januar 2004 - 22:20 #2
Der er netkort i maskinen....

Men hvis jeg så sætter dem i netværk kan jeg så smutte på nettet?
Avatar billede schunck Juniormester
08. februar 2004 - 01:22 #3
Ja, det kan du godt.
Hvis du vil køre uden swicth skal du huske det skal være krydset kabel.
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester