I dette særtema ser vi på, hvordan cloud og AI bliver fundamentet for virksomhedernes digitale forretning, og hvordan de nye muligheder for automatisering og forretningsværdi kan udnyttes uden at miste overblik, sikkerhed og menneskelig kontrol.
ellers har du ikke en som fungere jeg kan teste med... næsten 100% sikker på at jeg har lavet den korrekt det er bare baren som ikke loader som en animation.
ellers har jeg fundet en anden, men hvordan laves den om til at gå til scene 2 istedet for?
this.onEnterFrame = function() { var total_bytes = this.getBytesTotal(); var loaded_bytes = this.getBytesLoaded(); var frames_loaded = this._framesloaded; var percent = Math.round((loaded_bytes/total_bytes)*100);
this.onEnterFrame = function() { var total_bytes = this.getBytesTotal(); var loaded_bytes = this.getBytesLoaded(); var frames_loaded = this._framesloaded; var percent = Math.round((loaded_bytes/total_bytes)*100);
Tror den gamle version er ved at være efter jeg ændrede det til småt og gotandstop, nu kan man se loade baren virke, men den går ikke over til scene 2.
det kunne også være at browseren har cachet billedet...
Men prøv denne kode i _root, scene 1, frame 1:
_root.onEnterFrame = function() { var total_bytes = this.getBytesTotal(); var loaded_bytes = this.getBytesLoaded(); var frames_loaded = this._framesloaded; var percent = Math.round((loaded_bytes/total_bytes)*100);
det er klart den ikke virker når du tester den i flash - så er der jo ikke noget at preloade - den henter billedet på et millisekund... Du skal uploade for at se virkningen...
Nope.. hvis man bare sætter den til simulate download, så virker det fint. Fik den til at virke efter model nr 2.
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.