Avatar billede guro.not Nybegynder
01. februar 2004 - 21:47 Der er 6 kommentarer og
1 løsning

program til at oversætte fra Tysk til Dansk?

Hejsa...

Case... Min onkel har en instruktions bog til hans bil, denne er på tysk, og hverken han eller jeg, kan læse tysk.
Kan man scanne bogen ind og så få et eller andet program til at over sætte den til dansk?

Findes der et sådan program og hvad hedder det?

Guro.Not
Avatar billede susanne_larsen Nybegynder
03. februar 2004 - 18:11 #1
Det du leder efter er ORC software. Man har de senere år virkelig fået udviklet de programmer der findes på markedet, men der er stadig problemer med 100% korrekt genkendelse.
Der findes utroligt mange produkter på markedet. Mange syntes f.eks. at OmniPage Pro er godt http://www.depts.drew.edu/acadtech/docs/procedures/scanning/scantext.htm

Ude på min pind er vi pt. i gang med at undersøge hvad der findes på markedet, og det er noget af en jungle - kan jeg godt fortælle dig, OG det er ikke ligefrem billigt ;)

Tror næppe at der findes ORC der kan oversætte fra tysk til dansk, for enten vi vil være ved det eller en, så er dansk jo ikke ligefrem et internationalt sprog ;)

mhh men der findes sw der hedder Fine Reader Pro - kan måske klare oversættelsen, da programmet understøtter imponerende mange sprog, men mener kun den er udviklet til Win98 og NT...... Mener at kunne huske at prisen er forholdsvis pebret ca 80-90 pund, når man tænker på at der ikke udvikles synderligt til disse OS mere.

Hvis Fine Reader Pro ikke understøtter muligheden, tja så kunne du evt. vælge at scanne bogen ind i OmniPage Pro, når du så har gjort det, tja så skal du have fundet et godt program der så kan oversætte dit ORC dokument til dansk :) Men de er selvom der er sket en del udvikling ikke specielt gode, der er stadig en del smuttere .p

Her lidt læsning om emnet
http://www.library.georgetown.edu/dept/gelardin/guides/textscan/
http://plaza.iaehv.nl/payton/scanningocr.html

;) så alt i alt - alt afhængigt af hvor mange sider det drejer sig om, har du som jeg ser det 2 muligheder
1. Få en ven/bekendt til at oversætte bogen til dansk
2. ring til en bilforhandler der sælger pgl. bil og hør om du ikke kan købe en manual på enten dansk eller engelsk ;)
Avatar billede susanne_larsen Nybegynder
03. februar 2004 - 18:18 #2
ARGH my bad Fine Reader Pro kan ikke oversætte S**** - men sw genkender mange sprog, er ikke lige netop det du efterlyser :D
http://www.georeviews.co.uk/FineReader-Pro-5.0-OCR_L238288/

......og lige lidt mere læsning, så du får en lille fornemmelse af hvor langhåret/kompliceret sagen er ;)
http://www.idat.com/a-ocromr.html

Var ivørigt til et møde med Canon om emnet i efteråret. De har udviklet sw der kan klare imponerende mange features, herunder håndskreven tekst, men sw er stadig ikke 100% fejlfrit, så......
Avatar billede guro.not Nybegynder
03. februar 2004 - 19:28 #3
Hejsa, Susanne..

Jeg regnede med at bruge OmniPage til at klare scanningen og ORC, selve oversættelsen, kan det dog ikke klare, men har ikke lige pt fundet et stykke sw, som kan klare oversættelsen, men det findes (håber jeg da *G*).

den instruktionsbog som det drejer sig om, er til en dyt fra 1963, og såvit vides findes den kun på tysk....

Jeg lader spørgsmålet stå åbent lidt endnu....

Guro.Not
Avatar billede susanne_larsen Nybegynder
04. februar 2004 - 19:36 #4
;) helt fint. OK en gammel firhjuler - mja der bliver det nok temmelig svært at finde en engelsk udgave S****
Avatar billede guro.not Nybegynder
18. februar 2004 - 00:26 #5
Hejsa...

Jeg lukker spørgsmålet...
Avatar billede susanne_larsen Nybegynder
18. februar 2004 - 16:08 #6
øhmmm thnx for p - men ehh var 150 ikke lidt vel rigeligt ?
Hvad fandt du frem til ?
Avatar billede guro.not Nybegynder
18. februar 2004 - 20:25 #7
Hejsa...

Fand en gammel ud gave af Universal Translator Deluxe og Universal Translator 2000..
Men det er nu ikke forde det er ret godt..
Fandt oxo et online tool http://www.tranexp.com:2000/InterTran som virker ret godt.
Samme firma laver oxo nogle sw udgaver, som virker ret lovende.. men kender dem ikke personligt...

Guro.Not
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester