Jeg har bygget videoredigerings maskiner gennem mit arbejde for mci ( mcivideotronic.dk ) så det jeg siger til dig nu har et godt fagligt fundament.
En PC er lige så god som en MAC - punktum.
Det er vigtigt du har de rigtige videocodec installeret, for ellers er dine exporterede klips værdiløse.
Det bedste du kan gøre er at købe et villigt capturekort (for der følger al software med) Pinnacle laver nogle gode, og de kan alle købes i el-giganten :-)
Jeg har leveret Bærbar videoredigerings løsninger(baseret på IBM r40) så du kan godt køre det via en bærbar. Husk blot det SKAL være en 5400 rpm disk, ellers er der ikke kapacitet til at skrive uden huller i filmen. RAM er vigtigt 512 er minimum.
Grunden til du kan køre på en bærbar idag er:
Til forskel fra i gamle dage - nå du editere filmen, er det via metadate, så du arbejder ikke i selve kilden, men en svarfil der fortæller hvilken ændringer du har foretaget på sourcen iht. originalene
Når du bestemmer hvilket program du vælger til at editere, skal du besøge
http://www.creativecow.com/ --- det er STEDET for editerings spørgsmål :-)