Avatar billede simon_thrown Nybegynder
04. februar 2004 - 01:26 Der er 5 kommentarer og
1 løsning

Mine mpeg 2 fylder mere end jeg kan overskue

Goddag. Jeg anskaffede mig for nogle måneder siden et TV-kort. Det er et Leadtek og det fungerer fint. Det har den fantastiske funktion, at det også kan optage. så fik jeg blod på tanden, og programmerede den til at optage alt hvad der var af gode film; og når det nu var muligt hvorfor så ikke bare tage det i en god kvalitet? Så jeg optog stribevis af film i mpeg2 kompremering, men i 768x576 med en Kbps på 6000!. Det førte så til at jeg fik nogle gode film i god kvalitet; men desværre førte det også til at min harddisk ret hurtigt blev fuld [en normal 1,5 times film fylder næsten 4 GB!]. Men så røg jeg en tur til tyskland, og købte en ordentlig håndfuld cd´er, for jeg tænkte, at hvis jeg komprimerede dem lidt, så kunne jeg brænde en film ud på ca. 2 cd´er (mit mål var at lave enten Videocd´er (VCD) eller SuperVideocd´er (Svcd), da det er hvad min dvd-afspiller kan afspille) - - men er det overhovedet muligt, det gik jo op for mig at det allerede lå i mpeg2-format!! - Så jeg skal vel på en eller anden måde have sat bitraten ned, da de fylder en tand for meget, og jeg skal vel også have ændret 768x576-opløsningen, så det kan spises af SVCD-afspilleren? Er der håb, eller er der ikke andre udveje end at købe en dvd-brænder?? På forhånd 1000 tak for virkelig nødvendig hjælp og God Vind, Simon
Avatar billede norbert Nybegynder
04. februar 2004 - 01:33 #1
Det kan du sagtens. SVCD er ganske vist mpeg2, men med en bitrate på ca 2500 og en opløsning 480x352 (tror jeg det er). Og det er der, du skal have den ned.
Du kan f.eks. bruge DVD2SVCD til at konvertere. I dette tilfælde er DVDen jo dine optagelser, da du har lagt dem ned i DVD-kvalitet.
Eller du kan bruge tmpenc. Den skal du have fat i under alle omstændigheder.
Du kan trække en trial ned her af den. Den virker i SVCD i 30 dage mener jeg, derefter kan du kun lave VCDer, som jeg ikke vil anbefale.
http://www.pegasys-inc.com/en/product/tp.html
Norbert.
Avatar billede norbert Nybegynder
04. februar 2004 - 01:56 #2
Du skal naturligvis regne med en vis billedforringelse, når du komprimerer. Men på den anden side, en DVD-brænder er jo ikke så dyr i dag, så egentlig synes jeg ikke det ville være en dårlig ide at investere i en sådan.
Forøvrigt, det er nok dette link, du skal have fat i til tmpenc
http://www.pegasys-inc.com/en/product/tp.html
En anden god til er en calculator, der kan regne din bitrate ud for dig, så du får opløsningen med det samme, næste gang du optager. Så er du fri for at kode dem om igen, det tager en helvedes tid.
Her er lidt at vælge imellem:
http://www.dvdrhelp.com/tools?section=1#1
Jeg har med stor glæde brugt denne:
http://www.dvdrhelp.com/calc.htm
Fra denne side kan du også udregne din bitrate, men du kan også downloade den, så du har den liggende på din harddisk. Den regner meget præcist ud. Og husk så opløsningen til SVCD: 480x352 og bitraten bliver så som bitratecalculatoren regner ud.
Norbert :-)

http://www.dvdrhelp.com/tools?section=1#1
Avatar billede norbert Nybegynder
04. februar 2004 - 02:04 #3
http://www.tmpgenc.net/e_main.html
Det var her, jeg mente, at du også kunne få tmpenc ned :-)
Norbert.
Avatar billede henninga Novice
08. februar 2004 - 03:19 #4
SVCD er 480x576
VCD er 352x288

God vind ;o)
Avatar billede norbert Nybegynder
08. februar 2004 - 06:42 #5
Selvfølgelig henning :) og tak for hjælpen ggg (Det var en tanketorsk). Jeg var klar over, at der var et eller andet galt, men havde stirret mig blank - eller også var jeg for træt ggg
Norbert. :-)
Avatar billede norbert Nybegynder
14. februar 2004 - 07:42 #6
Tak for point - jeg håber du fandt ud af det, selvom jeg lavede en lille fejl omkring opløsningen - men så var det jo godt vi havde henning til at rette mig.
Norbert :-)
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester