Avatar billede lars888 Nybegynder
04. februar 2004 - 10:28 Der er 2 kommentarer

Maxtor One Touch problemer!

Hej

Jeg sidder med et stort problem...

Jeg har investeret i en Maxtor One Touch USB ekstern harddisk på 120GB. Nu er der så bare lige det problem at jeg ikke kan få den til at fungere, eller rettere sagt fungere IGEN...

Jeg havde ingen problemer første gang jeg satte harddisken til USB porten - den poppede og installerede sig som USB produkter normalt gør. Derefter formatterede jeg den til NFTS og begyndte at kopiere nogle af mine filer over på den. Dette gik også fint indtil jeg fik en fejlmeddelelse om at en fil ikke kunne kopieres og så hang hele systemet.... ;(

Derefter genstartede jeg computeren og så var det helt galt, nu kunne jeg ikke "finde" drevet! Ifølge Maxtors brugervejledning skal man unplugge strømmen og USB kablet og se om det virker - som sagt som gjordt... Dette resulterede så i at harddisken nu poppede op, men som et flytbart drev der indeholder 0 mb. og som man ikke kan gå ind på! (Får fejlmeddelelsen at der ikke er indsat nogen disk i drevet!!!)

Efter gentagne forsøg på at af- og genistallere drevet, unplugge strømmen osv. virker drevet stadig ikke - jeg får den samme fejlmeddelelse gang på gang!

Og så til spørgsmålene:

ER DER NOGEN DER HAR VÆRET UDE FOR DET SAMME OG HAR EN IDE OM HVORDAN PROBLEMET KAN AFHJÆLPES?

KAN ÅRSAGEN VÆRE AT HARDDISKEN ER DEFFEKT?
Avatar billede ole_madsen Ekspert
04. februar 2004 - 11:12 #1
Jeg har haft 250Gb versionen i godt et år, og har ikke haft problemer.

Det lyder mest af alt, som om disken er stået af.

På Maxtors hjemmeside kan du downloade en masse utilities til test af harddiske. Jeg synes du skulle prøve et af dem, for at se, om de kan finde disken.

Jeg ser lige om jeg kan finde linket...
Avatar billede ole_madsen Ekspert
04. februar 2004 - 11:20 #2
Hmm - de utilities gælder kun interne diske.

Jeg synes så du skal kontakte deres support: http://www.maxtor.com/en/support/contact/external.htm

Det lyder som sagt, som om selve disken er gået ned.

Jeg tror under alle omstændigheder din data er tabt. Du kan evt. prøve med getdataback, om den kan finde noget på disken.

Hvis ikke, så kan du prøve at ompartitionere den og reformattere den.

Men prøv først at kontakte supporten og høre deres mening.
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester