Avatar billede piversen Nybegynder
04. februar 2004 - 13:03 Der er 3 kommentarer

Download af wordfiler og åbning i Word under XP

Når man downloader en word-fil fra vores hjemmeside via Explorer og beder om at få den åbnet, sker der, på de XP-maskiner, jeg har prøvet, at filen åbner i vindue, der er et mismask af Word og Explorer. Det forvirrer vores brugere. (På Win98 maskiner åbner Word normalt)

Er det muligt via html-koden at sikre, at filen åbner i Word, så Word har det normale word-udseende.

NB: Jeg leder ikke efter en beskrivelse af en særlig opsætning af Explorer eller Word, som kan sikre det. Projektet var at undgå at skulle tvinge brugerne til at følge en sådan beskrivelse.

mvh Peter Iversen
Avatar billede doggy82 Praktikant
04. februar 2004 - 13:09 #1
Pak dem med winzip
Avatar billede piversen Nybegynder
04. februar 2004 - 14:12 #2
Det er selvfølgelig en nem løsning at gemme i andet format, men ønsket er at brugerne direkte kan klikke på filen og få den åbnet i Word.
Avatar billede roenving Novice
04. februar 2004 - 18:22 #3
Hvis browseren tror den kan håndtere dem selv, så gør den det, her med en plug-in, som Word selv installerer i browseren !-)
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
Vi tilbyder markedets bedste kurser inden for webudvikling

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester