Avatar billede ttgs Nybegynder
08. februar 2004 - 09:42 Der er 6 kommentarer

Knald fra skærm

Jeg har en 15" SVGA IBM skærm. Når jeg tænder PC´en og skærmen, giver skærmen et højt metalisk knald fra sig.
Lyder som når man affyre en knaldhættepistol.
Hvad kan der være galt?
Avatar billede ird Praktikant
08. februar 2004 - 09:43 #1
Skærmen tænder ikke op vel?
Avatar billede ttgs Nybegynder
08. februar 2004 - 09:50 #2
Jo jo. Den tænder op som den plejer, men altså ledsaget af et gevaldigt knald.
Hvis jeg så genstarter maskinen, så sker det igen.
Avatar billede ird Praktikant
08. februar 2004 - 09:52 #3
kunne tyde på en overgang et sted! Har du prøvet at rense den for skidt?
Avatar billede fcs Novice
08. februar 2004 - 09:52 #4
Det du kan høre er sandsynligvis billedrøret der tænder. Min gamle skærm gav også et "knald", dog ikke så højlydt som det du siger. Jeg spurgte en tv-reperatør hvad det var og det var hans forklaring. Typisk bliver lyden højere jo ældre skærmen er og ofte er det et tegn på at skærmen står af indenfor det næste stykke tid.

Hygge

FCS
Avatar billede ird Praktikant
08. februar 2004 - 09:56 #5
Ja jeg havde samme problem, men det forsvandt da jeg rensede skærmen bagpå! Man tror det er løgn så meget skidt sådan en fætter kan samle :)
Avatar billede retaxes Nybegynder
10. februar 2004 - 11:38 #6
høj luftfugtighed i forbindelse med snavs mellem højspændigstilslutning og bagsiden af billedrøret kan mange gange forårsage at der springer en gnist.
Typisk optræder fænomenet inden der kommer billede på skærmen, så er højspænding opppe på det maksimale.
Rens bagsiden af billedrøret, især ved højspændingstilslutningen på billedrøret, men pas på at den er afladet inden operationen.
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester