Avatar billede Lasse Novice
09. februar 2004 - 16:34 Der er 1 løsning

Windowless activeX control

Ja, vha. wizarden fra vs, har jeg hurtigt opbygget min foerste activeX control. Nu vil jeg gerne indsaette flere nye controller paa denne activeX control. Til det bruger man normalt parentWindow'ets handle. Det virker alt sammen fint, saa laenge jeg tester dette i tstcon32. Nu er det meningen at det skal ind i excel i sidste ende, og af en eller anden maerkelig grund, saa er parentWindow'ets handle == null idet man indsaetter controllen i excel. Hvordan kan man komme udenom dette?

Tak paa forhaand for alle gyldige svar.
Avatar billede Lasse Novice
11. februar 2004 - 16:48 #1
Haa, jeg har aldrig oplevet noget saa goofy. I 2 dage har jeg siddet og leget med dette, og kunne simpelthen ikke forstaa hvorfor den teede sig anderledes. Det viste sig at det var fordi vi var i design mode.... dough!
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
Kurser inden for grundlæggende programmering

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester