11. februar 2004 - 13:13Der er
21 kommentarer og 1 løsning
PC Slukker bare?
Hey! Ja nogen gange når jeg spiller CS eller andre spil (er lige sket med demoen af Far Cry) Så vælger min PC bare at slukke? og så tænder den så igen og starter op...? Og min CPU (amd athlon xp2000+) er kun på 52grader nu når jeg starter op igen. Så den er ikk blevet for varm.. Men hva er det så? Motherboardet? Strømforsyning?
I dette særtema ser vi på, hvordan cloud og AI bliver fundamentet for virksomhedernes digitale forretning, og hvordan de nye muligheder for automatisering og forretningsværdi kan udnyttes uden at miste overblik, sikkerhed og menneskelig kontrol.
Det er muligvis dit grafikkort. FarCry demo'en tager rimelig meget af grafikkortet, alt efter indstillinger selvfølgelig. Prøv at kontrollere hvor varmt det bliver.
Altså jeg havde fået Far Cry til at indstille mit kort. Så næsten alle settings var på low :P (geforce 4 mx440) tvivler på det den.. Og min pc er sat til at slukke ved 70grader i bios.
kan du ikke hæve denne tempertur til f.x. 75-80 grader, det er måske den der volder problemer. Du kan bruge hmonitor til at checke dine temp-gør det mens den er belastet-kør f.x. en stresstest og mål temperatur samtidig http://www.pcworld.com/downloads/file_description/0,fid,7357,00.asp
Spillede lige Far Cry igen, og den kom kun op på 54grader.. Men den gør det jo også ved CS? Det kræver jo ik sååå meget. Kører det i vindue i 1280x1024..
Har haf tdet i nogle måneder nu tror jeg.... Det startede faktisk lidt efter jeg fik nyt kabbi med ny PSU.. men skiftede back igen. og det samme problem er her igen.
Det skete igen for nogle mins siden, jeg var igang med noget webcam i USB + der var noget USB multimediacard Adapter sat i som idlede.. Da jeg vist min homie min gamle køler + noget køler pasta på bordet, kom der blå skærm i næsten 1sekund og det sagde bzzzzzzzz..zzz.zz.z........... og HDen slukkede og pcen restartede... som den plejer!
Har selv det problem. Det sker tit når jeg spiller far cry demoen. Det skete tit da jeg spillede need for speed underground. Det sker til tider når jeg ser serier/film.. Det er pisse-irriterende (understreget!!!!)
jeg havde samme problem med demoen, min pc genstartede nogengange spontant ved start af FarCry. Efter at jeg har købt spillet har jeg ikke problemet mere, så min løsning er vel bare at du skal købe spillet - det er også det værd :D
Tror bare jeg lukker. er aldrig sket mer( jo men det var pga OC :D ) efter jeg skiftede bundkort
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.