ikke helt, de 2 er hvad jeg mener med "en masse linjer kode"
det jeg ville er noget i stil med formatdate(now,2) mener jeg det er (sådan lige på stående fod)
men hvis der ikke er den mulighed eller noget der minder om den, så bruger jeg noget der minde meget om steen's funktion nu, men det ska bruges til 'optimering' af min side, og jo mindre funktion'er og sql opslag der er, jo hurtigere er det vel
nej ikke på en side der bliver slået op max 10 gange dagligt ... men jeg tænker stor ... evt. 300 sider på samme server med den funktion, så kommer det til at betyde noget i sidste ende, og hvis jeg / man kan gå ind og skære ned på eks. 10 ting i det system, ka det hurtigt betyde en hurtigere respons tid, eller flere sider på serveren ..
men jeg skal være ærlig og sige at jeg har sat hele morgenen ( siden kl 3-4 i nat ) og søgt via google og andet, efter dette, og ingensteder står der noget, selv microsoft giver et funktion's baseret eks, eller / og henvisser til noget 3.parts software (tror det bare er sourcecode)
for at gøre denne lange smøre kort, så havde jeg håbet at der var nogen der havde noget brugbart her =)
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.