18. februar 2004 - 12:33Der er
4 kommentarer og 1 løsning
Bitmap billed
Jeg har lavet et program det genererer et bitmap offscreen, og derefter kopierer den til et timage.
Mere detaljeret, opretter jeg tbitmap, giver den samme størrelse som mit billed, generer noget grafik, kopiere det ind i mit billed, og sletter bitmap.
Det ser ud til at virke fint.
Hvis jeg ændre størrelse på mit program, ændre billedet også størrelse, og næste gang jeg skal lave grafik, opretter jeg igen et bitmap, og sætter det til den nye størrelse af billedet.
Problemet er nu bare at jeg der kun kommer grafik til billedet, af samme størrelse som billedet havde første gang jeg lavede grafikken, men det er skaleret, så det godt nok ville passe til hele billedet.
Hvis jeg ændre størrelsen på mit program inden jeg første gang har lavet noget grafik, kommer der godt nok grafik i hele billedet. Men hvis jeg efter det ændre størrelsen på mit program igen, mangler der igen noget i grafikken.
Er der nogen der ved noget om hvad jeg gør forkert ? Jeg bruger forresten bcb6
I kan da også lige få lidt kode: //opret bitmap Graphics::TBitmap* Bitmap= new Graphics::TBitmap; Bitmap->Width=Image1->Width; Bitmap->Height=Image1->Height; //tegn bille Her kommer der en masse skrammel i min kode... //Vis billed Image1->Canvas->Draw(0,0,Bitmap); delete Bitmap;
Det kan jeg ikek se hvorfor jeg ikke gør. Den kode stump jeg sendte er forresten fra samme funktion i mit program. Hver eneste gang jeg vil lave noget grafik, sætter jeg højden af billedet, og deleter også bitmap bagedter.
Jeg kan vel forresten heller ikke ændre bitmap onresize, da bitmap kun findes i denne funktion, og bliver slettet hver gang jeg er færdig med den.
For billedet har jeg har sat anchors til top, left, right og bottum, så det burde godt nok at bleve skaleret med formen.
Så din funktion ser noget lignende sådan ud? int Noget() { //opret bitmap Graphics::TBitmap* Bitmap= new Graphics::TBitmap; Bitmap->Width=Image1->Width; Bitmap->Height=Image1->Height; ---prøv at checke værdierne her for width og heigth om de har de værdier du forventer anden gang (fx. åben et windue og vis dem). //tegn bille Her kommer der en masse skrammel i min kode... //Vis billed Image1->Canvas->Draw(0,0,Bitmap); delete Bitmap;
return OK; }
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.