Avatar billede puppetmaster Nybegynder
19. februar 2004 - 11:42 Der er 4 kommentarer og
1 løsning

Kan ikke finde computeren i Stifinder

På vores netværk er der fornyligt hægtet en bærbar med Windows 98 på. Der er adgang til mail, drev, mapper osv.
Fra min egen maskine kan jeg pinge ovenstående computer, men jeg kan ikke finde den i stifinderen, uanset om jeg har indtastet netværksnavnet eller IP adressen. Den bærbare har samme subnet mask og standard gateway maske som min egen (Windows XP). Jeg kan også køre tracert på IP adressen uden problemer. Hvad har jeg glemt at gøre?
Avatar billede Slettet bruger
19. februar 2004 - 11:49 #1
har du husket at slå "fil og udskrift deling" til på din Win98 maskine ?
Avatar billede puppetmaster Nybegynder
19. februar 2004 - 12:32 #2
Ja.
Avatar billede serverservice Praktikant
19. februar 2004 - 18:20 #3
logger den på domæne eller kører i workgroup?
Avatar billede puppetmaster Nybegynder
24. februar 2004 - 10:47 #4
Ja, men fildeling var slået fra igen, lige pludselig. Smid et svar, phat.
Avatar billede puppetmaster Nybegynder
07. april 2004 - 10:35 #5
Ok, lukker bare igen
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester