Avatar billede zypher212 Nybegynder
20. februar 2004 - 15:18 Der er 11 kommentarer og
1 løsning

Baerbar eller blaerbar?

Skal finde en ny baerbar...

Fandt denne http://www.acer.dk/acereuro/page9.do?dau34.oid=3876&UserCtxParam=0&GroupCtxParam=0&dctx1=5&ctx1=DK&crc=2698582933 ved at tjekke de forskellige steder ud....

Er ikke s+ interesseret i batteritid men mere paa performance...
Ved godt at en stationaer ville vçre at foretrçkke men det er desvaerre ikke muligt da den skal vaere meget transportabel...

Nogen der har erfaringer med indmaden i denne lille acer ferrari??? kom med for og imod... Der er udlovet 50 point for det bedste svar!!! :D
Avatar billede ird Praktikant
20. februar 2004 - 15:24 #1
har sammensat denne guide http://www.eksperten.dk/artikler/133
Avatar billede ird Praktikant
20. februar 2004 - 15:25 #2
Acer vil jeg holde mig fra. nok er den lille og smart, men deres support er ikke noget værd. Koncentere dig om mærker som Asus, Fujitsu Siemens, IBM og DEll
Avatar billede ird Praktikant
20. februar 2004 - 15:26 #3
Her er "mine råd" til køb af bærbare:
Et godt sted at starte er at klarlægge sit behov og spørge sig selv, hvad den skal bruges til, og dermed hvad man har af krav til maskinen. Skal den bruges til grafik og ressourcekrævende ting vil jeg anbefale, at man smider lidt penge i den, og får noget der kan klare den slags.
Der findes forskellige former for bærbare. De ting jeg finder vigtige ved en bærbar er vægt, keyboard, skærm, og generel ydelse. Nævnt i prioriteret rækkefølge. Men igen afhænger det af, hvad den skal bruges til. Hvis maskinen skal bruges i stedet for en stationær, vil man nok prioritere ydelse lidt højere end fx. vægten.
Køb helst en bærbar med separat ram til grafikkort, for uanset hvor meget ram du putter i maskinen, vil ydelsen aldrig være optimal.
Processoren skal hellere ikke være af typen Celeron eller AMD, de "æder" meget strøm.
Læg også mærke til hvor lange batteriet holder. Gå som minimum efter batterier der kan vare i 4-5 timer. Batteriet skal også helst være af mærket Lition.

Når du køber en bærbar, er det oftest en fordel, hvis du mærker og hører hvordan, den bærbare fungerer. Typisk er det "støjen" fra blæseren, som folk især lægger mærke til og hader, så den må ikke være for høj.

Held og lykke med valget af din nye bærbare – håber du med denne artikel er blevet bedre rustet til at finde vej i junglen af bærbare computere.
Avatar billede johnstigers Seniormester
20. februar 2004 - 15:26 #4
Indmaden har ingen betydning hvis ikke indpakningen er ok - og det har jeg erfaring med at Acer ikke går så højt op i.
Man tag et kig på denne: http://www.laptop4u.dk/varer.php?vare=21666 - meget bedre indpakning - og specs!
Avatar billede ird Praktikant
20. februar 2004 - 15:28 #5
Noget af det jeg altid råder folk til er at gå ned i butikken istedetfor at handle via nettet, men mindre du kender varen. Hør den igang, mærk på kvaliteten, se den bruge et par programmer, løft den.

Skal jeg selv vejlede dig omkring en god maskine til en god pris er det helt klart  Asus M6800N
Den er bygget op over Intels nye Centrino technologi, som giver kraftig ydelse og lang batteri tid. Desuden har den ATI´s nye M10 grafikchip Radeon 9600 med 64 Mb DDR ram, som er markedets hurtigste grafikchip pt., og den kan fåes med både 15,4" Wide screen WXGA og traditionel 15,1" SXGA.
Den udmærker sig yderligere med en vægt på kun 2,7 kg, og mulighed for 2nd batteri i multibay.
Avatar billede ird Praktikant
20. februar 2004 - 15:32 #6
Som altid enig med Stigers :)

Mange folk ligger ikke så meget vægt på kabinettet, hvilket jeg synes er en fejl.
Dog skal det lige siges at Asus ikke selv yder support på deres maskiner, hvilket nok er lidt irriterende :)

Skal man lige fremhæve en Dell er det http://www1.euro.dell.com/content/products/productdetails.aspx/inspn_8600?c=dk&l=da&s=dhs

Som efter min mening dog er lidt svær at blive klg på :)
Synes deres vejledning, og endelig pris på hvad man igrunden får er lidt misvisende :) Men elleres en ok maskine til en fornuftig pris
Avatar billede johnstigers Seniormester
20. februar 2004 - 15:37 #7
ird> køber en forhandler gennem rosenmeier, vil vi forsøge at hjælpe så godt vi kan - vores rma reparerer også Asus HVIS de skulle gå i stykker :)
Avatar billede ird Praktikant
20. februar 2004 - 15:37 #8
:))

//mohaakongen
Avatar billede espersen Novice
20. februar 2004 - 15:49 #9
Jeg er absolut enig med ird + john_stigers

Jeg er ikke vildt imponeret af Acer ; ikke mindst pga. den medfølgende XP blot er en recovery-cd - Du kan ikke få en rigtig XP-skive. Dvs. en ren installation er ikke mulig ud fra det der medfølger.

Støj er en pestilens når vi taler bærbar; derfor mener jeg at du skal sigte efter en Centrino model (hvilket så også giver dig bedre batteritid).

AsusM6800N er min kommende laptop! - et godt valg !
Avatar billede ird Praktikant
25. februar 2004 - 18:34 #10
Fandt du noget du kunne bruge opretter?
Avatar billede zypher212 Nybegynder
25. februar 2004 - 19:35 #11
ja udemærket....
Undskyld min deltagelse (eller mangel på samme) kast svar de af jeg der har lyst som jeg mener har skrevet noget brugbart så deler jeg point ud :-) tak for jeres guide
Avatar billede ird Praktikant
25. februar 2004 - 19:37 #12
skulle det være en anden gang :)
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
Computerworld tilbyder specialiserede kurser i database-management

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester

IT-JOB