Avatar billede Slettet bruger
24. februar 2004 - 22:02 Der er 1 kommentar og
2 løsninger

vektorer - 7b

Jeg sidder med en matematik opgave, der ikke giver nogen mening for mig. Håber nogen vil kunne forklarer mig hvad det er man skal gøre.

Om vektorerne a og b er givet at a = 2 cm og b = 3 cm

vinklen mellem de to vektorer er 120 grader

vektor c er bestemt ved: vektor c = vektor a + vektor kb

a) angiv tallet k

(??? er helt blank, men ved at svaret er -2) men hvorfor?)

b) bestem vektor a gange  vektor c

(har ingen ide om hvordan jeg ganger to vektorer jeg ikke har vektorkoordinater til)

c) for hvilket tal t gælder det at vektor a er vinkelret på vektor a + vektor tb

(Det er jo sikkert noget med prikproduktet, men kan ikke se at det skulle kunne lade sig gøre)


(Spørg hvis der er noget jeg ikke har forklaret godt nok, den er lidt svær at skrive ind uden pile og osv.)
Avatar billede melange Nybegynder
24. februar 2004 - 23:37 #1
Hvor har du de opgaver fra, for det lyder som volapyk ?

a) Den opgave kan du ikke løse hvis ikke du kendte *enten* k *eller* C->. Da du skal finde gå, må du altså kende C->, hvilket du ikke har opgivet her i dit spørgsmål.

b) Begrebet at "gange" vektorer findes slet ikke! Du kan finde et prikprodukt, eller (hvis vi er i 3D) et krydsprodukt, men der er ikke noget som hedder at "gange" dem.
Men hvis du bliver bedt om at finde prikproduktet, så plejer man at sætte A->'s koordinater til a1, a2 evt. a3 (1, 2, og 3 skal selvfølgelig stå som fodnote), og ligeledes B->'s koordinater til b1, b2 evt. b3.

c) Jo, hvis vektorerne står vinkelret på hinanden, hvis prikproduktet er 0. A-> har koordinaterne (a1, a2) og B-> har t(b1, b2) = (tb1, tb2)

A-> * B-> = a1 * tb1 + a2 * tb2 = 0 <=> t(a1*b2 + a2*b2) = 0 <=> a1*b2 + a2*b2 = 0

ergo giver opgaven ingen mening, da dette viser at t kun har indflydelse på B->'s længde, og ikke retning. Der findes opgaver, hvor B-> fx har koordinaterne (t^2, t), men du må simpelthen formulere dig noget bedre.

mvh

Arvid Böttiger
Avatar billede Slettet bruger
25. februar 2004 - 14:39 #2
jamen, jeg forstår det heller ikke, for jeg kan ikke forstå man kan regne det ud, uden vektorkoordinater....

.... Bør nok lige sige, at der er en skitse af vektorerne med... jeg kan sende den over msn til dem der er interesseret
Avatar billede Slettet bruger
07. maj 2004 - 11:35 #3
/lukker, men uddeler 30p for svar
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
Computerworld tilbyder specialiserede kurser i database-management

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester