5 års jubilæum på eksperten.dk
Egentlig er dette ikke et spørgsmål, men mere en slags opfordring. Lad mig derfor også sige at dette ikke har noget at gøre med eventuelle aktuelle diskutioner, specifikke brugere eller noget som helst andet. Jeg ønsker derfor heller ikke at denne tråd bliver gjort til en diskution af eventuelle aktuelle sager, specifikke brugere eller den slags. Der er blot tale om nogle observationer jeg igennem min tid her på sitet har gjort.Jeg har idag d. 25/2-2004 været bruger af eksperten i fem år. Det er i sig selv ikke en præstation, men jeg vil alligevel gerne have lov til at sige et par ting i den anledning.
Mit første spørgsmål herinde var http://www.eksperten.dk/spm/167 hvor jeg forøvrigt kom til at acceptere det forkerte svar. Siden da har jeg færdedes en hel del herinde og suget til mig af den enorme viden der findes herinde. Jeg har lært alt hvad jeg ved om hjemmesider herigennem og generelt lært en masse om IT. Dog er det ikke den vigtigste lektie jeg har lært herinde. Den handler nemlig om noget helt andet - menneskelige relationer.
Menneskelige relationer er jo en sjov størrelse - forholdet mellem mennesker er en svær ting at håndtere og når det så ovenikøbet foregår via en af de mest upersonlige kommunikationsveje der findes, ja så bliver det endnu sværere. Desværre har der igennem tiden været en del personer herinde som ikke har forstået at dette site handler om læring og menneskelige realtioner og ikke bare udnyttelse af frivillig arbejdskraft og hjælpsomhed. Heldigvis er de ikke længere i flertal, selvom de en kort overgang var ved at løbe systemet over ende. Nogle vil mene at det skyldes indførslen af coadmin-systemet, men jeg tror nu ikke at coadmins kan tage hele æren. Jeg tror snarere at der var flere brugere der fik øjnene op for de menneskelige relationer herinde og derfor valgte at deltage aktivt med at "opdrage" på de nye brugere, så det blev konstruktivitet, hjælpsomhed og venlig vidensdeling der igen kom i højsædet.
I min færden herinde har jeg "mødt" mange sjove og inspirerende mennesker. Derfor har det også været virkelig rart at møde dem i virkeligheden - specielt eksperten-festen i Århus var super. Det at man møder folk face-to-face er i mine øjne med til at styrke relationerne mellem os og lad det hermed være en opfordring til at nogle der har bedre tid end jeg laver et lignende arrangement ;o)
Netop den daglige mangel på face-to-face-kontakt er måske også det der er ekspertens styrke og svaghed. Styrke fordi vi kommer ud over de fordomme vi måtte have og ikke kan dømme hinanden på baggrund af køn, alder, hudfarve, religion, seksuel orientering, etc. men udelukkende på faglig dygtighed og hjælpsomhed. Svaghed fordi nogle måske føler sig mindre forpligtet til at behandle hinanden ordenligt - man kender jo alligevel ikke den person der sidder i den anden ende.
Dermed er vi fremme til den opfordring jeg gerne vil komme med: Se eksperten som det fantastisk medie dette vidensdelingsforum er. Vær opmærksom på de begrænsninger den digitale formidling giver os og forsøg at arbejde med at håndtere og dermed minimere dem. Vi bør behandle hinanden som om vi stod lige ved siden af hinanden og ikke være ligeglade.
Tak til alle jer der har hjulpet mig med mine spørgsmål og til alle jer der har været og stadig er med til at give eksperten den menneskelige dimension. Det har været spændende og det bliver det forhåbentlig ved med.
Hygge
FCS - en glad bruger af eksperten.dk
