Hejsa dudes. Når jeg sidder foran computeren og chatter på msn eller skype osv. bliver mit internet lige pludselig blokeret, prøver jeg at logge på msn igen siger den at jeg er bag en firwall der forhindrer at jeg logger på---- men jeg har ingen firewall kun norton 2004.
Hos Computerworld it-jobbank er vi stolte af at fortsætte det gode partnerskab med folkene bag IT-DAY – efter vores mening Danmarks bedste karrieremesse for unge og erfarne it-kandidater.
Prøv at gå ind i dine netværks forbindelser, højreklik på den forbindelse du bruger, og vælg egenskaber, gå hen under fanebladet advanceret, og se om windows firewall'en er sat til der... :)
hej butcha.... tak fordi du prøvede... men xp firewall er ikke slået til. desuden virker det jo også når jeg genstarter, men ca 2 timer efter bliver nettet blokeret igen... nogen forslag???
lav en ftptest for lige at se om linien er i orden. hvis den er så prøv at deaktivere norton. og hvis det ikke er det må du hellere finde ud af hvor hurtigt modemet er på LAN siden og om den hastighed passer med den netkortet kører, nogen gange er det netkortet der lige skal have angivet hastighed hvis automatisk genkemdelse af hastighed ikke virker korrekt.
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.