Avatar billede umlebasse Nybegynder
01. marts 2004 - 19:21 Der er 7 kommentarer

Fjernstyret kontakt

Goddag Goddag :)

Jeg har 2 stk. Topcom walkie talkies! Jeg har ombygget dem så jeg kan bruge dem til en form for fjernstyret kontakt. Fremgangsmåde: Jeg har fjernet højtaleren fra højtalerudgangen hvor jeg så har sat en diode i serie med - der løber gennem basis på min transistor BC547. Minus har jeg bare koblet på emitter. På den anden side af transistoren har jeg en ekstern strømforsygning i serie med et relæ hvor jeg self har placeret en klampdiode over.

Det kører sådan okay men det virker som om der er en perodisk fejl! Da transistoren ikke trækker hver gang jeg trykker på den anden walkie talkie! Hvilket gør mit relæ heller ikke trækker hver gang.

Hvad skal jeg gøre for at få det her til at kører rimelig driftsikkert?
Avatar billede inglenook Praktikant
02. marts 2004 - 01:52 #1
det vil aldrig koere driftsikkert....  Hvis jeg forstaar det ret bruger du alm. WT's der bruger et offentligt frekvensomraade. Hvis naboen (, genboen eller andre) bruger samme frekvens vil det jo reagere saa snart de taster paa deres enhed.....
Anyway, hvis du vil forsoege burde du saette en serie modstand mellem hojttaler udgang og basis og sikkert ogsaa en kondensator til at udglatte signalet)
Avatar billede m_soender Nybegynder
02. marts 2004 - 13:31 #2
lyder som et spændende forsøg. har dog fundet noget som måske er lidt mere drift sikkert. http://www.interq.or.jp/japan/se-inoue/e_pic6_8.htm

ved godt at du skal bruge to PIC16F84A kredse, men dem kan du bestille ved microchip som samples og de vil så sende dem til dig, det koster ikke noget.

mvh.
Martin Søndergård
Avatar billede umlebasse Nybegynder
02. marts 2004 - 19:52 #3
Oki virker om en fed ide med forstår ikk din snak om mikrochip? Og hvor langt det kan række kan jeg heller ikk rigtig finde nogle oplysninger om :)
Avatar billede m_soender Nybegynder
02. marts 2004 - 21:31 #4
jeg har ikke selv fået tegnet printet til den endnu, men du kan prøve at skrive til ham japaneren. han er meget hjælpsom, også hvis du skal have en færdig kompilet sourcecode. hvis du får et svar på rækkeviden af den må du gerne poste den her inde. kunne være lidt spændende at finde ud af.
Avatar billede umlebasse Nybegynder
03. marts 2004 - 08:58 #5
kompilet sourcecode...? Jeger ikk helt med for de der PLC'er der sidder på ska man selv sidde og programmerer dem...? Så er det lidt skod da jeg ikke har en skid erfaring med programmering...!

Jeg har så forestillet mig jeg bare smækker mit ned på et Euro - board eller lign... Der er også et mulighed og yderst nemt :)
Avatar billede m_soender Nybegynder
03. marts 2004 - 09:20 #6
det er nu ikke så besværligt. en PIC kreds er magen til dem du kender som NE555 timer kreds, den har bare nogle flere ben. Den har så den funktion at den kan programmers via en PC. På hjemmesiden er der sourcecode kompileret til netop PIC16F84A, så det eneste du skal er at lave en lille PIC brænder, og dem er der tonsvis af på nettet..Brinck har også en som man kan købe. på pc'en installere man et lille dos/windows program som tager sig af det med at programmere kredsen.

jeg skal gerne se om jeg ikke kan lave et print layout færdigt i løbet af ugen og så smide op på nettet et sted.
Avatar billede elektro-mik Nybegynder
03. marts 2004 - 20:09 #7
Jeg købte et Globe fjernstyret kontaktsæt med 3 modtagere og én sender (med tre knapper) til 200 kr i Netto. De tre modtagere skal sidde i hver deres 230 V stik og kan klare 2990 Watt - dvs. 13 Ampere.
Jeg ville bruge den ene til strømforsyning af et par trådløse radio-hovedtelefoner, men det støjer modtagerne dog for meget til.
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester