Avatar billede elsborg1 Juniormester
02. marts 2004 - 09:05 Der er 3 kommentarer og
1 løsning

Opkobling til trådløst netværk fra en maskine via LAN

Jeg har to maskiner. Den ene er WIndows XP og den anden WinMe. XP er med i et trådløst netværk, den anden maskine er koblet til XP via LAN i HUB. Jeg ville gerne høre om, der er nogen der har forelsag til, hvordan jeg kan få WinMe til at koble op på det trådløse netværk via LANforbindelsen til XP.
Avatar billede acw Nybegynder
02. marts 2004 - 09:07 #1
det er vel bare at lave en broforbindelse mellem den trådløse og LAN på XP maskinen..
Avatar billede bad24 Nybegynder
02. marts 2004 - 09:07 #2
Du kan dele din Wlan forbindelse i xp.
Højreklik på din Wlan forbindelse, vælg egenskaber. Og derefter Avanceret.

hilsen lars
Avatar billede kenp Novice
02. marts 2004 - 09:32 #3
det er den ene mulighed (der kan være problemer med at få lov til at komme på nettet på den måde og det er med broforbindelse)

Den anden mulighed er at bruge ICS (www.danbbs.dk/~duelund) den er der størrer chancer for at få det til at virke.
Avatar billede elsborg1 Juniormester
25. november 2004 - 12:50 #4
Jeg har en LAN forbindelse og een trådløs forbindelse. det virker godt på værstmaskinen, og det virker således, at gæstemaskinen kan printe ud på værtsmaskinen. Men gæstemaskinen kan ikke gå på nettet via værtsmaskinen. Jeg har forsøgt at lave en netværksbro, men der er kun to ikoner, og den ene anvendes til deling og firewall, så den kan ikke anvendes til at danne en netværksbro. Hvordan får jeg skabt denne netværksbro, når der kun er to ikoner, og når maskinen ikke accepterer at jeg anvender den ene ikon til at danne en netværksbro ?
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester