Avatar billede ferdinand.k Mester
04. marts 2004 - 08:01 Der er 2 kommentarer og
2 løsninger

Opstart af processor ved indsættelse af usb-stick

Jeg har ingen ide om der er nogen katagori der passer bedre, end her.
Jeg sidder med en Memorybird SB-128 USB 2.0 hvor jeg ønsker at få besvaret et par tekniske spørgsmål omkring. Jeg ønsker at vide hvilke processer der bliver initialiseret ved isættelse af USB-stikken, da jeg ønsker at slå denne proces ihjel efter dens formål er gennemført.
Avatar billede venturer Nybegynder
04. marts 2004 - 12:08 #1
Det er ikke en seperat process der starter op for at autodetecte. Det er en funktion i selve USB driveren. Jeg kender ikke til nogen måde at deaktivere den uden helt at deaktive USB.
Avatar billede henninga Novice
04. marts 2004 - 22:48 #2
Kan du ikke se processen starte op v.hj.a. Jobliste (Ctrl+Alt+Del) ??
Avatar billede ferdinand.k Mester
22. april 2004 - 13:03 #3
jeg har haft kontakt til fujitsu-siemens, og de kan ikke forklare hvad der sker, så der er nok ikke så meget at gøre..
Avatar billede ferdinand.k Mester
03. maj 2004 - 21:36 #4
der er ikke en specifik proces, men et eller kald ind i en dll fil, så det er ikke muligt at lave... (ref., Fujitsu Siemens)
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester