Avatar billede simonvalter Praktikant
01. februar 2001 - 18:24 Der er 5 kommentarer og
1 løsning

Ultimate bulitin board

Er katagorine den rigtige...
nå men jeg er ved at sætte et ultimate bullitin board op .. og jeg mener at jeg har gjort det rigtigt men det vil ikke virke jeg får dennne fejl i min log:
[Thu Feb  1 18:24:53 2001] [error] [client 212.242.209.**] Premature end of script headers: /net/users/a29/132/strikeboarddk/www/cgi-bin-local/cpanel.cgi
hvad betyder det .. ?
Avatar billede gephion Nybegynder
18. april 2001 - 19:01 #1
Hmmm... Hvis det er din egen server det skal køre på kan jeg kun anbefale at du bruger Vbulletin(.com) istedet.

Det er godt nok en php+mysql løsning, men det spiller meget bedre, og belaster ikke din server så meget som med UBB, hvis du får mange brugere...(Har kørt med det :) )

Pænt board ellers :) Hvordan f...... har du lavet den \"slider\" ude i venstre side?
Avatar billede simonvalter Praktikant
18. april 2001 - 19:58 #2
hehe .. jeg har vist glemt at lukke spm .. jeg fik ordnet det ved at opgradere til 6.xx
det var med 5.xx det ikke virkede .. men jeg kan ikke få Vbulletin til at virke nu :( ..mærklige ..jeg kan lave boardet .. og alt .. men den vil ikke poste .. siger eg har fulgt et forkert link ?

nå men slideren er lavet i dhtml .. enkelt g der er massere af læse stof om det på nettet .. den er så sat ind i headeren på boardet ..

/ loadet
Avatar billede gephion Nybegynder
18. april 2001 - 21:32 #3
Coool....

Vbb... Hmmm... Det lyder funky, kører du det på din egen server?
Avatar billede gephion Nybegynder
18. april 2001 - 21:33 #4
Hvis du skal have hjælp så fang mig på ICQ 86109519, men det koster et link til et sted hvor jeg kan se den slider source der :)
Avatar billede gephion Nybegynder
26. april 2001 - 21:16 #5
Kan du ikke lige fange mig på ICQ igen?  Jeg kan ikke se dig på min liste, da jeg havde et mindre crash!
Avatar billede simonvalter Praktikant
26. april 2001 - 23:10 #6
done :)
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
Uanset kodesprog, så giver vi dig mulighederne for at udvikle det, du behøver.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester