Efter ti år i London, Madrid, Paris og Utrecht kommer Sabios AI-fokuserede program af arrangementer om kundeoplevelser, ‘Disrupt’, for første gang til Danmark.
Har ikke prøvet den nye men jeg har prøvet 3.0 og den var sq sjov at prøve.
Det er det hurtigste og nemmeste OS jeg har installeret på en HD.
Jeg kørte det ind på et gammelt IBM Aptiva hakkebrædt med en 200mhz Cpu og det gik strygende.
Man skal helst ha' en hurtig forbindelse da det man vil installere henter man på en server ved lindows men så er det også nemmere end med windows... ingen install procedure bare klik og vent til den siger at nu er det hentet og installeret på din lindows.
Du kan desværre ikke hente det mere, men det kunne du faktisk gøre i går.. :/ Det var noget med, i samarbejde med Google, at alle 1 dag kunne hente Lindows 4.5 gratis.. Idag på samme side koste det så "kun" 10 $ http://info.lindows.com/GoogleOffer/
Umiddelbart virker systemet da meget godt, bortset fra at jeg personlig ikke har forstand på Linux og har derfor svært ved at finde rundt.. Men første problemet er hvordan jeg får den til at hente musik fra et delt MS-netværksdrev :)
Jeg har kørt med Lindows i et års tid nu, og synes da at det er blandt de bedste Linux distributioner, de er dog ikke altid for hurtige til at opdatere med nye versioner.
Dog er deres installation-service den bedste, der eksisterer overhovedet !
Kører både med det på en stationær og en bærbar - synes at det dog er bedst gearet til at køre på bærbare.
Okay tak! Jeg sidder nemlig i samme situation som dig, og overvejer kraftigt at installere Lindows istedet for XP. Var også en af de hurtige der fik downloadet den gratis version her igår/forgårs, eller hvornår det nu var. Så linket inde på newz.dk
1. Vil sige at det er det mest brugervenlige Linux jeg kender - Min kone bruger det, og hun er ABSOLUT ingen computer haj.
2. Du kan få software til Lindows, der gør, at du kan køre Windows progz, b.la. Office-pakken.
3. Man skal betale for visse dele af CNR.
4. Aner ikke hvor udbredt det er, men har da hørt om små 5 mio. brugere i hele verden.
5. Grunden til at jeg siger at det er det mest gearede til bærbare er, at de har en version, der er stilet direkte mod bærbare - med stor fokus på b.la. trådløst LAN.
Lindows er ikke lavet til serverbrug, kun til alm. pc'ere og bærbare.
Nu skriver du at din kone også kan bruge det, men hvor har du fundet manualer/guider?.. Det vigtigste for mig er at jeg kan få adgang til filer/musik som ligger på en win2k server på det lokale netværk.. Hvor finder jeg en guide for det ?
Hmm, ok, så er mit problem nok mere besværligt, da jeg også prøver at bruge network browseren... desværre får jeg en Internal server error, please report the bug to .. :(
Du kan jo installere Firefox i Lindows, hvis du vil - jeg bruger dog Mozilla. IE fungerer kun i Lindows via det emulator software, som du kan købe til (bruger det ikke selv, men har set det fungere på en anden)
Der er forskellige editorer, men du kan jo altid bruge sådan noget som Star Office eller Open Office til det.
De fleste af programmerne kan du installere via CNR :-)
/Martin
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.