Avatar billede hedegaard1 Nybegynder
08. marts 2004 - 12:06 Der er 1 løsning

Raid spørgsmål?

Er der en der kan fortælle mig om det er rigtigt at man via Raid kan få 2 harddiske til at blive til en stor harddisk og kan dette lade sig gøre på mit Aopen IC7-MAX3 bundkort????
Avatar billede bufferzone Praktikant
08. marts 2004 - 12:09 #1
Du kan med raid stripe flere diske sammen til en stor disk. Fordelen er hastighed, da den skriver på begge diske samtidig. Med to tiske sat sammen, opnår du teoretisk dobbelt hastighed i forhold til en står disk. Om Dit bundkort kan ved jeg ikke
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester