11. marts 2004 - 19:58Der er
50 kommentarer og 1 løsning
Windows XP får ikke IP
Efter jeg har haft min computer oppe på skolen og fik delt internettet gennem en anden computer (Min Computer -> Min vens computer -> Internet), vil min egen ikke få IP herhjemme mere. Der burde ikke være nogen protocoller som mangler, da den virkede fint i går. Der er heller ingen specielle ting udover automatisk IP, som man skal indstille på sin computer, jeg har prøvet at konfiguere opsætningen med Windows i netværksindstillinger og netværks ID i egenskaber for denne computer. Jeg kan godt finde andre computere på netværket fx \\computer, men ikke bruge btuge remote admin lokalt eller komme i kontakt med routeren.
Ja, jeg bruger en anden (den her) computer på samme netværk og jeg har prøvet flere kabler, genstartet routeren og ved ikke hvad. Hvis jeg sætter den direkte i routeren, står der at der slet ikke er forbindelse, sætter jeg den i switchen (som går til routeren), har jeg nogle LAN funktioner, som jeg skrev i starten.
Det er en bærbar uden lys i netkortet, men der kommer ingen lys i switchen (men der står jeg har 100mbit forbindelse og jeg kan jo godt finde andre computere med \\computernavn :\)
/release viser de forkerte info /renew "An error occured while renewing interface Local Area Connection : An operation was attempted on something that is not a socket"
Men det er kun min bærbar computer som ikke rigtig virker, der er 3 andre på samme netværk der kører fint.
I DHCP Clients List står der godt nok kun 2 computere, min (som hedder Ducks), min server hvor der ikke står noget navn og så står min mors der slet ikke, heller ikke min bærbar, men min mor kan sagtens komme på nettet.
Så prøv at tildele IP-adresse m.m. manuelt. Du skal sørge for at indlæse IP-adresse, subnetmaske, DNS samt Gateway. Du ved åbenbart hvad det bør være jvnf. et af dine tidligere indlæg. Hvis det heller ikke virker, begynder man at tro, at der er noget galt med netkort eller netstik i computeren.. De kan gå løs på bærbare.
Jeg har prøvet at indtaste det manuelt, hvis jeg sætter et PCMCIA netkort eller USB netkort til, er det det samme. Jeg har haft problemet før, men der kom det tilbage ligepludselig, jeg ved ikke hvordan.
Ja, så lyder det jo efterhånden til at en repair eller geninstallation trænger sig på. Det er jo åbenbart som om computerens netværksdel ikke fungerer. Og du har prøvet at afinstallere netkortet forstod jeg.
Jeg kopierede installationsfilerne over på D:\ (ikke CDRom), fra et delt CD-Rom drev på min anden computer og konverterede alle drevende om til FAT32 så jeg kunne starte installationen med en MS-DOS diskette lavet i windows xp.
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.