Avatar billede hsm Nybegynder
16. marts 2004 - 10:38 Der er 2 kommentarer og
1 løsning

Gemme 'Computer description'

I Windows XP vises 'Computer Description' i listen over drevbogstaver hvis man fx væler "File, Open".

Det betyder at selve drevbogstavet bliver skubbet langt ud til højre, og typisk bliver klippet af, hvis der er en lang beskrivelse.

I Windows 2000 viste den blot share navn og servernavn, og så var der næsten altid plads til at vise drevbogstavet også.

Er der nogen der ved hvordan man får Windows XP til at vise det ligesom Windows 2000?
Avatar billede amengers Nybegynder
16. marts 2004 - 14:25 #1
Du kan rename dit share i explorer'en. Markér dit drev og tryk F2, så kan du omdøbe det.
Avatar billede hsm Nybegynder
17. marts 2004 - 09:43 #2
amengers >> Det nytter ikke - jeg har brug for en løsning jeg kan rulle ud til mange brugere.
Avatar billede hsm Nybegynder
19. marts 2004 - 20:32 #3
Lukkes
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester