Avatar billede obmm Nybegynder
16. marts 2004 - 18:04 Der er 6 kommentarer og
2 løsninger

Digital kamera, 5 - 8 megapixels

Hvilket kamera har den hurtigste reaktionstid (tager billedet når man trykker på knappen) jeg er interesseret i et kamera på ca. 5-8 mio megapixels. Hvad er billigst, fri mig nu for svar hvor der står jeg kan se på edbpriser..
Avatar billede bufferzone Praktikant
16. marts 2004 - 18:09 #1
Kik forbi http://www.dpreview.com de har nettets bedste oplysninger om digital cameraer. Under buyers guidelines - side-by-side kan du sammenlighe cameraer. Jeg er helt sikker på at de har reaktionstiden som en af de parameter de måler på
Avatar billede zhark Nybegynder
16. marts 2004 - 18:30 #2
Jeg foreslår du går ind på http://www.steves-digicams.com/hardware_reviews.html der er 5-6 sider om de fleste kammeraer, og du kan jo starte med 5M pixel+ og så vælge nogle til nærmere (eftersyn), jeg skal nok komme igen med evt. forslag!
Avatar billede obmm Nybegynder
17. marts 2004 - 17:47 #3
Da bufferzone svarede først, får han de flesten point.
Avatar billede obmm Nybegynder
17. marts 2004 - 17:47 #4
*fleste
Avatar billede zhark Nybegynder
17. marts 2004 - 18:03 #5
Ja det er da OK, og undskyld at jeg kom fra spm. jeg ville egentligt have set på nogle. Helt ærligt - der "oppe" (5-8M pixel) er nu et ret stort krav og kameraerne er ikke "bedre" som sådan! Meeen.. naturligvis kan du få udprintet større billeder i en meget god kvalitet. Nu må du ikke misforstå mig, men jeg har en ven med et 5M pixel Nikon (i sin tid ~ kr.9000,00) og han har endnu ikke lavet billeder større end 10x15cm, HAN kunne have sparet minsat de 6000,00 :)
Avatar billede obmm Nybegynder
17. marts 2004 - 19:34 #6
Jeg har faktisk et Olympus Camedia 3020 super-godt kamera, men kunne godt tænke mig et der var lidt hurtigere på aftrækkeren.
Avatar billede obmm Nybegynder
17. marts 2004 - 19:35 #7
3,2 Megapixels.
Avatar billede obmm Nybegynder
17. marts 2004 - 19:37 #8
Det er faktisk til salg :-)
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester